مراسم تشییع ناصرالدین شاه قاجار (تصاویر) -آکا

آکاایران: در این روز ناصرالدین شاه قاجار که به شکرانه پنجاهمین سالگرد سلطنت به زیارت حضرت عبدالعظیم در شهر ری رفته بود در قیل و قال مردم در لحظه خروج از حرم با گلوله ای از تپانچه میرزا رضای کرمانی ترور شد.

مجله آکا ایران: پس از ترور شاه امین السلطان تلاش بسیاری کرد تا خبر این ترور پخش نشود و تهران آرام بماند؛ نقل است وی به محض مطلع شدن از ترور شاه ترتیبی داد تا جسد ناصرالدین شاه را مخفیانه از صحن بیرون ببرند و در کالسکه سلطنتی بنشانند. در بازگشت به کاخ گلستان خودش نیز در کنار جسد برجای نشسته شاه نشست و جسم بی جان او را به حرکت درآورد تا برای جمعیت دست تکان دهد. 

با این حال شاه مضروب پس از انتقال به کاخ گلستان چندان زنده نمی ماند و تلاش اطبا برای نجات او بی نتیجه می ماند. گفته می شود کلمات آخر وی پیش از مرگ این بود که “اگر زنده بمانم جور دیگری بر شما حکومت می کنم”. پس از مرگ ناصرالدین شاه مقرر می شود تا روز بعد و رسیدن مظفرالدین شاه به پایتخت صبر کنند و پس از آن پیکر شاه را پس از تشییع در امامزاده عبدالعضیم حسنی(ع) به خاک می سپارند.

از مراسم تشییع جنازه ناصرالدین شاه به دلیل اهمیت آن در آن زمان چند عکاس عکاسی کرده اند که آقارضا عکاسباشی، عبدالله قاجار و آنتوان سوریگین از این دست هستند. با این حال هیچ عکسی از جنازه یا لحظه خاکسپاری شاه در دست نیست.

,funeral shah qajar (images),عکس های زمان ناصرالدین شاه قاجار,مراسم تشییع ناصرالدین شاه قاجار,[categoriy]

مراسم تشییع ناصرالدین شاه قاجار (تصاویر) -آکاfuneral shah qajar (images),عکس های زمان ناصرالدین شاه قاجار,مراسم تشییع ناصرالدین شاه قاجار,ناصرالدین شاه قاجار,گالری تصاویر,گروه تاریخ

آکاایران: مراسم تشییع ناصرالدین شاه قاجار (تصاویر)

,funeral shah qajar (images),عکس های زمان ناصرالدین شاه قاجار,مراسم تشییع ناصرالدین شاه قاجار,[categoriy] ,funeral shah qajar (images),عکس های زمان ناصرالدین شاه قاجار,مراسم تشییع ناصرالدین شاه قاجار,[categoriy] ,funeral shah qajar (images),عکس های زمان ناصرالدین شاه قاجار,مراسم تشییع ناصرالدین شاه قاجار,[categoriy]

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار