طرح پرورش ماهی قزل آلا در قفس در دماوند اجرایی شده است

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان تهران، محمد ترکیان در خصوص روند اجرای پروژه پرورش ماهی قزل آلا در قفس که به صورت پایلوت در دماوند در حال انجام است، اظهار داشت: این طرح برای اولین بار در استان تهران به صورت پایلوت در شهرستان دماوند و در مزرعه شرکت کشت و صنعت چشمه دماوند اجرا شد.

وی به مزیت های این طرح نسبت به پرورش ماهی در قفس در دریا اشاره کرد و ادامه داد: پرورش ماهی در قفس در دریا به علت عمق کم آب در مناطق ساحلی، قفس ها در مناطق دور از ساحل که عمق آب زیاد است، نصب می شوند که این موضوع مواردی از قبیل رفت و آمد بیش تر پرسنل، مراقبت بیش تر از ماهیان، حمل و نقل دشوارتر  بچه ماهی ها، غذای ماهی و ... را موجب می شود در صورتی که در استخرهای ذخیره آب چنین مشکلاتی وجود ندارد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دماوند یادآور شد: در قفس های دریایی احتمال خطراتی نظیر طوفان، امواج خطرناک و ... وجود دارد اما  این احتمال در استخرهای ذخیره آب بسیار کمتر بوده و صرفه جویی در هزینه از دیگر مزایای این طرح است.

ترکیان ادامه داد: تفاوت پرورش ماهی در قفس های دریایی با پرورش ماهی در قفس و استخرهای ذخیره آب کشاورزی  در ساختار قفس ها است که بسته به شرایط آب و هوا، منطقه و نوع پرورش با یکدیگر تفاوت دارند.

وی عنوان کرد: در مرحله اول این طرح، تولیدی معادل ۲۰ تن پیش بینی می شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دماوند گفت: در صورتی که طرح پرورش در قفس اجرا نمی شد برابر معادل این میزان تولید، نیاز به ساخت استخر، ایجاد منابع تأمین آب، لوله کشی و سایر هزینه ها بود که با اجرای این طرح حدود سه هزار میلیون ریال صرفه جویی در هزینه برآورد شده است.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار