محورهای مذاکره نفتی ایران با شرکت BP انگلیس؛ از فروش نفت خام تا توسعه میادین نفتی

معاون وزیر نفت با تشریح سه محور مذاکرات نفتی ایران و برتیش پترولیوم انگلیس، گفته است: BP برای سرمایه‌گذاری و توسعه برخی از میادین نفتی ایران اعلام آمادگی کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز، بر اساس گزارش‌های رسیده درباره سابقه همکاری ایران و این شرکت انگلیسی، شرکت ملی نفت ایران و برتیش پترولیوم به‌عنوان بزرگترین شرکت نفتی انگلیس با مشارکتی حدود 656 میلیون دلاری از سال 2005 میلادی تولید گاز از میدان فراساحلی «رهوم» در آب‌های ساحلی اسکاتلند در دریا شمال را آغاز کردند. با گذشت پنج سال از آغاز بهره‌برداری مشترک این میدان گازی توسط ایران و انگلیس و با ظرفیت تولید روزانه حدود 190 میلیون فوت مکعب، با افزایش تحریم‌ها و دستور دولت انگلیس، تولید گاز از میدان رهوم در سال 2010 میلادی متوقف شد.

همزمان با توقف تولید این میدان که حدود پنج درصد گاز مورد نیاز انگلیسی‌ها را تامین می‌کند، سهم شرکت ملی نفت ایران هم از محل مشارکت و بهره‌برداری در حساب یکی از بانک‌های اروپایی بلوکه شد. با وجود این، از حدود سه سال قبل بهره‌برداری از این میدان گازی بار دیگر توسط انگلیس از سرگرفته شد اما سهم دلاری ایران از تولید این میدان گازی کماکان بلوکه است.

این در حالی است که زمانی‌نیا، معاون امور بین‌الملل وزیر نفت ماه گذشته در حاشیه گفت‌وگو با «لرد لامونت» نماینده ویژه تجاری نخست وزیر انگلیس در امور ایران و رئیس اتاق بازرگانی انگلیس- ایران درباره سرنوشت دلارهای گازی ایران از محل بهره‌برداری میدان رهوم، اظهار کرده بود: انگلیسی‌ها برای حل و فصل مشکلات قول همکاری داده‌اند.

بر اساس این گزارش، معاون وزیر نفت با تشریح سه محور مذاکرات نفتی ایران و برتیش پترولیوم انگلیس، گفته است: BP برای سرمایه‌گذاری و توسعه برخی از میادین نفتی ایران اعلام آمادگی کرده است.

رکن‌الدین جوادی با اشاره به آغاز مذاکرات ایران و شرکت برتیش پترولیوم انگلیس در حوزه سرمایه‌گذاری میادین نفت و گاز، بیان کرده است: تاکنون در سه محور توسعه میادین نفت، اجرای طرح‌های ازدیاد ضریب برداشت و پروژه پژوهشی و تحقیقاتی مذاکرات با این شرکت انگلیسی آغاز شده است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به مهر گفت: مذاکرات جداگانه دیگری هم برای از سرگیری فروش نفت خام با شرکت بی پی کلید خورده است. این شرکت اروپایی تاکنون برای توسعه برخی از میادین نفتی ایران اظهار تمایل کرده است.

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه با وجود آغاز مذاکرات تاکنون هیچ گونه تفاهم نامه و یا قراردادی بین شرکت ملی نفت ایران و برتیش پترولیوم انگلیس امضا نشده است، تاکید کرد: در صورت ادامه مذاکرات دسترسی به توافق نهایی با شرکت بی پی برای سرمایه‌گذاری در صنعت نفت ایران دور از دسترس نیست.

این عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران همچنین در خصوص زمان‌بندی بازگشایی دفتر نمایندگی شرکت برتیش پترلیوم انگلیس در تهران هم خاطرنشان کرد: این شرکت انگلیسی تاکنون برای بازگشایی دفتر نمایندگی خود در ایران اعلام آمادگی کرده و پیش‌بینی می‌شود در فصل تابستان این اتفاق بیافتد.

جوادی همچنین اردیهشت ماه امسال در جمع خبرنگاران با بیان اینکه نماینده شرکت برتیش پترولیوم انگلیس تاکید داشته است که شرکت بی پی دیگر مانند گذشته نیست، گفته بود: این شرکت انگلیسی به همکاری با ایران تمایل دارد و آنها علاقه‌مند به انتقال فناوری و سرمایه به صنعت نفت ایران هستند.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار