عملیات تل‌آویو؛ ویژگی‌ها و پیام‌ها

به گزارش تسنیم، عملیات استشهادی دو جوان فلسطینی در تل آویو در زمانی به وقوع پیوست که طی یکماه گذشته شاهد کاهش عملیات های استشهادی بودیم. این در حالی است که عملیات های انجام شده در این ماه فاقد شاخص های بارز عملیات استشهادی بودند. در برخی موارد اخبار حکایت از این داشتند که جوانان فلسطینی به گمان اینکه قصد عملیات استشهادی داشته اند هدف قرار گرفته اند.

ویژگی های عملیات تل آویو

عملیاتی که روز پنج شنبه در تل آویو اجرا شد دارای ویژگی هایی بود که این عملیات را درکل انتفاضه قدس برجسته و متمایز می نماید.

اول؛ مکان اجرای عملیات

اینکه این عملیات در تل آویو، پایتخت مجعول رژیم صهیونیستی اجرا شده است، بسیار حائز اهمیت است. پیام اجرای عملیات استشهادی در پایتخت، ایجاد شکست در کمربند امنیتی و شکست هیمنه امنیتی رژیم صهیونیستی است. همچنان که شاهد آن هستیم که این عملیات موجب تناقض گویی های مسئولان رژیم اشغالگر شده است.

دوم؛ زمان اجرای عملیات

عملیات تل آویو در روز چهارم ماه مبارک رمضان و پیش از نخستین جمعه این ماه انجام شده است. در ماه مبارک رمضان به جهت فضای معنوی حاکم بر کشورهای اسلامی، در فلسطین نیز اذهان و افکار آمادگی بیشتری برای مبارزه با ظلم و تبعیض دارند. لذا به جهت تحریک دیگر جوانان فلسطینی این عملیات در این مقطع زمانی بسیار مهم و تأثیر گذار خواهد بود.
از سوی دیگر این عملیات در زمانی اجرا شد که برخی محافل سازشکار از پایان انتفاضه قدس سخن می گفتند.

روز چهارشنبه مرکز مطالعات و تحقیقات سیاسی فلسطین که وابسته به تشکیلات خودگردان است یک نظر سنجی جدید را منتشر ساخت که طی آن مدعی شده بود بیشتر فلسطینی های کرانه باختری معتقدند انتفاضه قدس به پایان رسیده است. نکته مهم در این نظر سنجی از این قرار بود که در آن، انتفاضه قدس را با تعبیر خیزش توصیف کرده بود و موضع منفی اش نسبته به انتفاضه مشخص بود. حال این عملیات اگر بر نظر سازی بودن مطالعه مذکور تصریح نکند نادرست بودن آن را ثابت خواهد کرد.

سوم؛ به کار گیری سلاح

اینکه در قلب سرزمین های اشغالی دو جوان با استفاده از سلاح اقدام به عملیات استشهادی می کنند اقدامی است که بیش از پیش هیمنه رژیم صهیونیستی را از بین می برد و تو خالی بودن تبلیغات آنها در مورد امنیت در سرزمین های اشغالی را ثابت می کند. ضمن اینکه به کارگیری سلاح در این عملیات ، آن را از دیگر عملیات ها متمایز می کند.

چهارم؛ کمیت کشته‌های عملیات

در این عملیات چهار صهیونیست به هلاکت رسیده اند که به جهت تعداد کشته رکورد میزان کشته ها را در عملیات های استشهادی انتفاضه قدس را از آن خود کرده است. پیش از این در عملیات اتوبوسی که در قدس اشغالی هدف عملیات استشهادی قرار گرفته بود نیز 4 نفر به هلاکت رسیده بودند. عملیات نشأت ملهم نیز درتل آویو درروز اول سال 2016 میلادی سه کشته برجای گذاشته بود.

پنجم؛ کیفیت کشته های عملیات استشهادی

در عملیات تل آویو علاوه بر اینکه 4 صهیونیست به هلاکت رسیدند یکی از آنها از مسئولان دستگاه اطلاعاتی ارتش بوده است واین امر موجب می شود این عملیات به همراه دو عملیات نشأت ملهم و عملیاتی که در قدس اشغالی انجام شده بودند و در هر کدام از آنها یک مقام نظامی و اطلاعاتی کشته شده بودند به جهت کیفیت کشته شدگان، در صدر عملیات ها قرار گیرند.

پیام های عملیات تل آویو

با توجه به ویژگی های برجسته عملیات تل آویو که در بالا مورد اشاره قرار گرفت، این عملیات پیام هایی را برای رژیم صهیونیستی و هم پیمانانشان به همراه خواهد داشت:
انتفاضه ادامه دارد

نخستین پیام عملیات تل آویو زنده بودن انتفاضه قدس است. انتفاضه ای که با تمام مظلومیت در سانسور خبری و تلاش مدام صهیونیست ها نه تنها به خوبی از پوشش خبری برخوردار نشد بلکه در بسیاری از رسانه ها (حتی رسانه های کشورهای عرب و اسلامی) به گونه ای تفسیر شد که انتفاضه نامیده نشود. عملیات تل آویو پیام رسایی به تمامی رسانه ها و افکار عمومی جهان بود مبنی بر اینکه انتفاضه زنده است و ادامه دارد.

به ویژه برای تشکیلات خودگردان که با تمامی امکانات خود تلاش کرده است این انتفاضه را خاموش و سرد سازد.

هیمنه امنیتی صهیونیست ها دروغین است

وقتی عملیاتی با سلاح گرم در قلب تل آویو اتفاق می افتد تبلیغات رنگارنگ و پر آب و تاب صهیونیست برای اعلام اینکه سرزمین های اشغالی در امنیت کامل قرار دارد رنگ می بازد و همگان به این نتیجه می رسند که اینها جز تبلیغاتی برساخته توهم صهیونیست ها نیستند و آنها توان تأمین پایتخت خود را هم ندارند.

انتفاضه وارد مرحله مسلحانه می شود

شاید مهمترین پیام این عملیات این باشد که انتفاضه با گذشت زمان به مرحله پختگی رسیده است و به مرحله مسلحانه وارد شده است. در محافل رسانه ای اعلام شده است که سلاح های به کارگرفته شده در این عملیات سلاح هایی سبک بودند که در داخل فلسطین ساخته شده اند و سلاح های وارداتی نیستند. این حکایت از این دارد که فلسطینی ها دیگر خود سلاح می سازند و با آن می جنگند.

بازخورد های احتمالی افزایش عملیات استشهادی

به دلیل فضای معنوی ماه رمضان و به دلیل برجستگی عملیات مذکور این عملیات همانطور که در فوق برشمرده شد، جوانان فلسطینی به عملیات های استشهادی روی خواهند آورد. احتمالا در ماه مبارک رمضان شاهد افزایش عملیات های استشهادی خواهیم بود.

افزایش عملیات های مسلحانه

به دلیل بازخورد قوی این عملیات و نتیجه ای از آن حاصل شد احتمال اینکه جوانان فلسطینی برای اینکه عملیات های جدی تری را انجام دهند احتمال رجوع به سلاح برای انجام عملیات مسلحانه زیاد است.

فشار بر فلسطینیان کرانه باختری و اعراب 48

به دلیل بازتاب وسیع این عملیات که با وجود سانسور و سرکوب خبری رژیم صهیونیستی در تمام رسانه ها به سرعت منتشر و پی گیری شد احتمالا شاهد سرکوب فلسطینیان و اعمال فشار فراوان بر آنها در کرانه باختری و سرزمین های اشغالی خواهیم بود. تشکیلات خودگردان در نخستین اقدام مزدورانه اش این عملیات را محکوم کرد. رژیم صهیونیستی نیز مجوز رفت و آمد چند هزار فلسطینی ساکن سرزمین های اشغالی را لغو کرد. احتمالا شاهد بازداشت های وسیع تر و انهدام خانه مجریان عملیات نیز خواهیم بود.

حمایت بر همگان واجب است

در پایان توجه به نکته اصلی در این عرصه ضروری است که امروز جوانان فلسطینی با دست خالی و کمترین امکانات در حال مبارزه با صهیونیسمی هستند که از عقبه نظام سلطه و حمایت ابرقدرت ها و استعمارگران برخوردار است.

حمایت همگانی در تمامی عرصه ها ضروری ترین امر در مقطع کنونی است. امروز کشورهای حامی مقاومت به دلیل درگیری های برساخته استعمار گران مشغول درگیری های منطقه ای شده اند.

لازم است هر کس با هر وسیله ای که می تواند از این جوانان پرشور که غالبا در سرزمین های اشغالی متولد شده ونمو یافته اند حمایت کند. جوانانی که شاید در محاسبات اولیه هیچ کس از آنها انتظار نداشت به مقاومت روی آورند اما اکنون همین جوانان با دست خالی به جنگ ظلم و استعمار و تبعیض رفته اند.

هرکس با هر وسیله ولو اینکه آن را کم اثر می داند باید حمایت خود را از آنها اعلام کند. یک اعتراض مردمی در یک میدان در شهری دور افتاده شاید به نظر برخی اقدامی بی اثر باشد اما کمترین نتیجه آن روشن نگه داشتن شور مبارزه در اذهان جوانانی است که با محاصره صهیونیست ها از هر نوع امکانات مبارزاتی دور مانده اند

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار