برجسته‌ترین وظایف در ماه رمضان آزاد شدن و رهیدن است

گفتاری از آیت‌الله جوادی آملی؛

برجسته‌ترین وظایف در ماه رمضان آزاد شدن و رهیدن است

دین و اندیشه > دین - همشهری آنلاین:
راه تشخیص بنده بودن یا آزاد بودن این است که اگر به دلخواه خود عمل می‌کنیم معلوم می‌شود در قفس آز و طمع زندانی هستیم؛ و اگر به خواستهٴ خدای سبحان عمل کنیم، آزاد هستیم.

به گزارش مهر، آیت‌الله جوادی آملی در کتاب حکمت عبادات خود با بیان اینکه ماه رمضان، ماه آزاد شدن است، بیان می‌دارند: گرچه روزه گرفتن سخت و دشوار است، ولي لذت شنيدن اين نداي خداوند كه می‌فرمايد: (يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ) [۱] خستگی روزه را از انسان می‌گيرد، با شنيدن اين ندا عبادت براي ما سهل و روان می‌گردد.

رسول خدا (ص) در آخرين جمعهٴ ماه شعبان خطبه‌اي ايراد فرمودند كه: مردم شما آزاد نيستيد؛ در قفس هستيد. و نمی‌دانيد كه در قفس هستيد. گناهان‌تان شما را در قفس زنداني كرده ‌است. در ماه مبارك رمضان با استغفار، خود را آزاد كنيد. [۲] انسان گناهكار بدهكار است و بدهكار بايد گرو بسپرد. اينجا خانه و زمين را به عنوان گرو قبول نمی‌كنند؛ بلكه جان را به گرو مي‌گيرند. آنكه می‌گويد من هر چه بخواهم می‌كنم، هر جا بخواهم می‌روم و هر چه بخواهم می‌گويم، او اسير است؛ آزاد نيست. گرفتار هوس و آز، برده است نه آزاد.

راه تشخيص بنده بودن يا آزاد بودن اين است كه اگر به دلخواه خود عمل می‌كنيم معلوم می‌شود در قفس آز و طمع زنداني هستيم؛ و اگر به خواستهٴ خداي سبحان عمل كنيم، آزاد هستيم. انسان آزاد به غير خدا نمی‌انديشد.

از برجسته‌ترين وظايف در ماه مبارك رمضان آزاد شدن و رهيدن است. انسان بايد اين قفس‌ها و ميله‌هاي پولادين را كه با دست خود ساخته بشكند.

راه آزادی، استغفار و طب آمرزش است. از اين رو گفته‌اند: در شبانه روز چندين بار بگوييد «استغفر الله ربي وأتوب إليه». در نماز و غير نماز براي خود و ديگران طلب آمرزش كنيد، نه براي رهايی از آتش و نه برای رفتن به بهشت و متنعم شدن در آن بلكه بايد هدف بالاتر از اين مسائل باشد.

ماه رمضان، ماه آزاد شدن است؛ هر روز كه می‌گذرد، يك بند از بندهايی كه با دست خود تنيده‌ايم، بايد بگسلد تا آزاد شويم. بهترين راه برای آزاد شدن پی بردن به حكمت‌های عبادات است.

* پاورقی:
[۱]ـ سورة بقره، آية ۱۸۳
[۲]ـ الأمالي والمجالس (صدوق)، ص۸۵، مجلس ۲۰، ح۴، عيون اخبار الرضا، ج۱، ص۲۹۵.

منبع: کتاب حکمت عبادات آیت‌الله جوادی آملی

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار