مهم‌ترین دستاورد برجام حفظ استقلال کشور بود

به گزارش فرهنگ نیوز، سیدعباس عراقچی در جشن بزرگداشت حماسه 24 خرداد که با حضور شماری از مردم و مسؤولان در سرخه، زادگاه حسن روحانی رئیس‌جمهوری برگزار شد، اظهار داشت: مذاکرات هسته‌ای سایه تهدید و زیاده‌خواهی‌ها را از سر ایران و مردم کشورمان دور کرد و تحریم‌هایی که به خاطر هسته‌ای بر ما تحمیل شده بود، را لغو کرد.

وی تصریح کرد: مهم‌ترین دستاورد برجام، حفظ استقلال مملکت بود و شعاری که مردم کشورمان در طول سال‌ها سر می‌دادند و تأکید داشتند «انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست»، را تثبیت کرد.

عضو تیم مذاکره‌کننده ایران با گروه 1+5 در موضوع هسته‌ای گفت: این حق در مذاکرات هسته‌ای تثبیت شد و آنهایی که می‌گفتند حق ندارید آب سنگین داشته باشید، در نهایت این حق را به رسمیت شناختند و ملت ایران ثابت کردند دستیابی به انرژی هسته‌ای حق مسلم آنهاست.

عراقچی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا به‌ویژه 200 شهید شهرستان سرخه اظهار داشت: هر چه داریم، از برکت خون شهداست و هر عزتی که جمهوری اسلامی ایران به دست آورده، ناشی از ایثار و فداکاری رزمندگان سال‌های جنگ و شهادت است.

وی اظهار داشت: مهم‌ترین دستاورد مذاکرات هسته‌ای، حفظ عزت و استقلال کشور بود و فرزندان ملت ایران برابر 6 قدرت بزرگ دنیا توانستند حق ایران را تثبیت کنند.

عضو تیم مذاکره‌کننده ایران با گروه 1+5 افزود: شعاری که بیش از 12 سال همه مردم فریاد می‌زدند که «انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست»، محقق و این حق مسلم در مذاکرات تثبیت شد.

عراقچی بیان کرد: آن‌هایی که می‌گفتند حق ندارید غنی‌سازی کنید و آب سنگین داشته باشید و چرا حق ندارید، به این دلیل که ما می‌گوییم، امروز حق ایران را به رسمیت شناخته‌اند.

وی تصریح کرد: منطق این کشورها، منطق زور بود ولی مردم ایران سفت و محکم ایستادند و تأکید کردند که «انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست» و ما حقمان را می‌خواهیم استیفا کنیم.

عضو تیم مذاکره‌کننده ایران با گروه 1+5 گفت: مردم آن‌قدر پای این شعار ایستادند تا بالاخره این 6 قدرت بزرگ دنیا بودند که کوتاه آمدند و قبول کردند که غنی‌سازی ایران ادامه پیدا کند و حتی یک روز تعطیل نشود و قبول کردند که رآکتور آب سنگین اراک ادامه حیات دهد؛ البته با تغییراتی که کیفیت آن را حتی بالاتر هم خواهد برد.

عراقچی بیان کرد: غربی‌ها قبول کردند که برنامه هسته‌ای ایران با قوت به کار خود ادامه دهد و شورای امنیت سازمان ملل متحد همه قطعنامه‌هایی که صادر و برنامه هسته‌ای ما را غیرقانونی اعلام کرده بود، پس گرفت و آن‌ها را لغو کرد و بر شعار مردم و خواسته بر حق ملت ایران صحه گذاشت و برنامه هسته‌ای ایران را تأیید کرد و از همه کشورهای دنیا خواست که به این برنامه کمک کنند.

وی بیان کرد: مذاکرات هسته‌ای سایه تهدیدها و زیاده‌خواهی‌ها را از سر کشور کم کرد و تحریم‌هایی که به خاطر هسته‌ای برقرار شده بود، لغو شد.

عضو تیم مذاکره‌کننده ایران با گروه 1+5 افزود: امروز باید دانست چه شد که 6 قدرت بزرگ دنیا که پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد هستند و با یکدیگر رقابت دارند، در یک‌طرف میز و ایران در طرف دیگر میز قرار گرفت.

این دیپلمات ارشد کشورمان افزود: امروز باید دریافت که چه شد غربی‌ها قبول کردند بیایند پشت میز بنشینند و غنی‌سازی و در اختیار داشتن آب سنگین از سوی ایران را قبول کنند و قطعنامه‌ها را لغو کردند و تحریم‌ها را برداشتند و چه عاملی باعث شد که کار به اینجا برسد.

عراقچی بیان کرد: همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند، قدرت و اقتدار داخلی مردم ایران عامل این امر بود؛ ما عوامل قدرت برای خود ایجاد کرده بودیم و دشمنان مجبور شدند پای میز مذاکره بیایند.

وی تصریح کرد: امروز باید دانست چه شد که دشمنان ما از تحریم‌های اقتصادی ناامید شدند و این امر دلیلی جز مقاومت مردم نداشت؛ مردم اگر مقابل تحریم‌ها مقاومت نمی‌کردند، تحریم‌هایی که هزینه و صدمات فراوانی در پی داشت، مردم در آ«اذیت شدند و سختی کشیدند و هنوز هم آثارش وجود دارد، ادامه می‌یافت اما ملت ایران دست‌ها را بالا نبردند و محکم ایستادند و مقاومت کردند.

عضو تیم مذاکره‌کننده ایران با گروه 1+5 افزود: اگر دشمنان امید داشتند تحریم‌ها را یک سال یا دو سال دیگر ادامه دهند و ما دست‌هایمان را بالا می‌بریم و کوتاه می‌آییم، دلیلی نداشت با ما مذاکره کنند.

عراقچی اضافه کرد: دشمنان فهمیدند مردم ایران به‌قدری محکم ایستاده‌اند که اگر سال‌های دیگر هم ما را تحریم کنند، ملت ایران دست از حرف خود برنمی‌دارند و محکم ایستاده‌اند؛ پس مهم‌ترین قدرت ما، عامل مقاومت مردم مقابل سختی‌ها، فشارها، کمبودها و سختی‌ها بود که آن‌ها را از تحریم اقتصادی ناامید کرد.

وی تصریح کرد: دومین عامل اقتدار ایران که دشمن را ناامید کرد، عوامل دفاعی و قدرت رزمندگان ما بود که دشمنان را ناامید کردند که از طریق تهدید و قدرت نظامی به خواسته‌هایشان برسند.

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه گفت: شک نکنید که دشمنان اگر می‌توانستند تأسیسات هسته‌ای ما را از طریق حمله نظامی از بین ببرند و می‌دانستند که ایران نمی‌تواند کاری کند، دلیلی نداشت مذاکره کنند؛ می‌آمدند، همه‌چیز را می‌زدند و می‌رفتند؛ ولی فهمیدند که اگر ایران را بزنند، محکم‌تر پاسخ خواهند گرفت.

عراقچی بیان کرد: غربی‌ها فهمیدند که تهدید مردم ایران جواب نمی‌دهند و ملت ما مقابل تهدید، توان نظامی و دفاعی محکمی را برای خود ایجاد کرده‌اند و قدرت مقابله‌به‌مثل دارند و کسی نمی‌تواند ایران را تهدید کند؛ هیچ‌کس نمی‌تواند یک ایرانی را تهدید کند و این را دشمنان در صحنه عمل فهمیدند.

عضو تیم مذاکره‌کننده ایران با گروه 1+5 افزود: عامل سومی که ابرقدرت‌ها را پشت میز مذاکره نشاند، توانایی علمی دانشمندان هسته‌ای ایران بود که توانمندی‌هایی را در صحنه ایجاد کردند و دشمنان فهمیدند این دانشمندان قابل کنترل و مهار نیستند و اگر از طریق مذاکره با ایران به تفاهم نرسند، قدرت علمی ما خودش را تثبیت کرده و قابل برگشت نیست.

عراقچی اضافه کرد: در کنار این سه مؤلفه، قدرت دیپلماسی ایران نیز وجود داشت؛ قدرتی که توانست قدرت‌های دفاعی، علمی، سیاسی و مقاومت مردم را در صحنه بین‌المللی به اقتدار ملی و عزت ملی ترجمه کند و در مذاکرات به نتیجه برسد.

وی تصریح کرد: توانایی‌های دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران با مدیریت شخص روحانی و ظریف خود را نشان داد و فرزندان ملت ایران و به تعبیر مقام معظم رهبری، «فرزندان انقلاب» مقابل ماهرترین دیپلمات‌ها قرار گرفتند و حق مردم ایران را تثبیت کردند.

عضو تیم مذاکره‌کننده ایران با گروه 1+5 افزود: رهبری هوشمندانه، داهیانه و بسیار مسلط ولی امر مسلمین جهان که همه توانمندی‌های کشور را در مسیر خود هدایت کردند، سبب شد دشمنان از هرگونه تهدید دست برداشتند و مجبور شدند پای میز مذاکره بیایند و با تسلط رهبری و زیر چتر ایشان، مذاکرات هدایت و در چارچوب خط قرمزهای ایشان به سرانجام رسید و البته همه این‌ها بدون توکل الهی هیچ بود.

عراقچی اضافه کرد: امروز در شرایطی هستیم که برجام و مذاکرات به سرانجام رسیده و چند ماهی است که وضع اقتصادی رو به جلو حرکت کرده؛ البته نتایج و تأثیرات فوری رفع تحریم‌ها در زندگی مردم نیازمند گذر یک پروسه زمانی است که خود را نشان دهد.

وی تصریح کرد: کشوری که 12 سال تحت شدیدترین تحریم‌ها بوده و ارتباط و فروش نفت و همکاری‌های اقتصادی قطع شده بود و تورم سنگین و رکود اقتصادی وجود داشت، زمان می‌برد تا اصلاح شود.

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه افزود: جنگ اقتصادی بسیار سنگینی علیه کشور وجود داشت و با توافق هسته‌ای، این جنگ به خاتمه رسیده است؛ بازسازی خرابی‌های جنگ تحمیلی و دفاع مقدس این‌طور نبود که چند ماهه انجام شود و سال‌ها طول کشید تا بازسازی و ترمیم انجام شود و حتی در برخی مناطق هنوز به‌طور کامل بازسازی نشده است.

عراقچی اضافه کرد: تحریم‌ها به میزان 12 سال، کشور را در معرض آسیب‌های مختلف اقتصادی قرار داد و باید قبول کنیم که بازگشت به شرایط قبل از تحریم و بازسازی خرابی‌ها و برگشتن سیستم بانکی به نظام بانکی بین‌المللی، فروش نفت به سمت قبلی، ایجاد رونق اقتصادی، به سرانجام رسیدن تفاهم‌نامه‌های اقتصادی و ایجاد اشتغال مقداری طول خواهد کشید و کسی انتظار ندارد که در عرض پنج ماهی که از برجام گذشته است، همه‌چیز به حالت قبلی خود برگردد.

عضو تیم مذاکره‌کننده ایران با گروه 1+5 افزود: دولت روحانی به سختی و به‌شدت در حال تلاش است تا این خرابی‌های 12 ساله ناشی از تحریم را بازسازی کند و به شرایط قبل از تحریم‌ها برگردیم.

عراقچی گفت: فروش نفت امروز دو برابر شده، بانک‌ها به شبکه بانک‌های بین‌المللی برمی‌گردند و نقل و انتقال پولی و ارزی انجام می‌گیرد.

وی تصریح کرد: پروژه‌های بزرگ اقتصادی در حال تفاهم و رسیدن به مراحل قرارداد است و همه این‌ها به بالا رفتن سطح اقتصاد، کاهش رکود و تورم در کشور کمک خواهد کرد و امیدواریم شکوفایی اقتصادی که مردم ما استحقاق آن را دارند، هر چه سریع‌تر محقق شود.

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه گفت: شرط اساسی این است که در چارچوب اقتصاد مقاومتی و دستورالعمل‌های مقام معظم رهبری حرکت کنیم و دولت مصمم است در چارچوب اقتصاد مقاومتی جلوی ریخت‌وپاش‌ها و بیماری‌های ناشی از تحریم را بگیرد.

عراقچی گفت: دولت قصد دارد جلوی کسانی که از تحریم‌ها کاسبی می‌کردند، را بگیرد؛ چون آن‌ها از شرایط تحریم سود می‌بردند و دولت دنبال اصلاح این موارد است.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار