صادرات زعفران و انگور خشک‌کرده، واردات کود و خودرو/هشت‌سال فراز و فرود در تجارت ایران و اسپانیا

«محصولاتی از آهن یا فولاد»،‌ زعفران، پسته و انگور خشک‌کرده از اقلام عمده صادراتی و «اجزا و قطعات توربین‌های بخار»، «کود»،‌ «دستگاه‌های حفاری» و «وسایل نقلیه موتوری» از اقلام عمده وارداتی ایران از اسپانیا در سال 94 هستند.

فاطمه شیرزادی: مدیر کل دفتر بازرگانی کشورهای اروپا، آمریکا و کشورهای مشترک المنافع سازمان توسعه تجارت ایران از نهایی شدن نقشه راه همکاری‌های اقتصادی میان ایران و اسپانیا طی شش ماه آینده خبر داده است. آن طور که ایسنا گزارش داده، ابوالفضل کوده‌ئی درباره تهیه نقشه راه همکاری اقتصادی ایران و اسپانیا اظهار کرده است: «هدف اصلی ما برای انتقال چنین تفاهم‌نامه‌هایی و ایجاد چنین تعاملاتی دارای چشم‌اندازهای بلندمدت است. این نقشه راه همکاری اقتصادی میان ایران و اسپانیا برای دوره‌ای حداقل پنج ساله و از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ میلادی خواهد بود. قصد داریم با ایجاد چنین همکاری‌هایی به سمت جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی گام برداریم و حاصل آن را در تولید و اشتغال کشور ببینیم. علاوه بر این انتقال دانش فنی و نیز صادرات محصول پس از تولید در کشور از دیگر پارامترهایی است که مدنظر ما قرار گرفته است.»

به گزارش اقتصادنیوز، اما در حال حاضر تجارت ایران و اسپانیا چه وضعیتی دارد؟ در سال‌های اخیر مبادلات تجاری دو کشور چه نوسان‌هایی داشته است؟ اقلام عمده مبادله شده بین دو کشور کدام هستند؟ ایران در سال 88 معادل 168 میلیون و 638 هزار دلار کالا به اسپانیا صادر کرده است. بررسی آمارهای رسمی گمرک ایران نشان می‌دهد میزان صادرات ایران به این کشور در سال‌های بعد نیز تغییر چشمگیری نداشته است. ارزش صادرات ایران به اسپانیا در سال 89 معادل 177 میلیون و 227 هزار دلار، در سال 90 معادل 170 میلیون و 981 هزار دلار، در سال 91 معادل 165 میلیون و 395 هزار دلار، در سال 92 معادل 114 میلیون و 657 هزار دلار، در سال 93 معادل 177 میلیون و 945 هزار دلار و در سال 94 معادل 188 میلیون و 496 هزار دلار بوده است.

نگاهی به ارزش صادرات ایران به اسپانیا در یک ماهه سال 95 نشان می‌دهد که ممکن است میزان صادرات ایران به این کشور در سال جاری افزایش قابل توجهی پیدا کند چرا که تنها طی این یک ماه ایران معادل 85 میلیون و 635 هزار دلار کالا به این کشور صادر کرده است. این میزان صادرات با توجه به ارزش صادرات ایران به اسپانیا در سال‌های پیش از این، می‌تواند آغازگر رشدی قابل توجه باشد.

اما در سال‌های اخیر واردات ایران از اسپانیا به اندازه صادرات ایران به این کشور یکنواخت نبوده است. در حالی که ایران در سال 88 معادل 460 میلیون و 858 هزار دلار کالا از اسپانیا وارد کرده، در سال 89 ارزش واردات ایران از این کشور به میزانی معادل 177 میلیون و 833 هزار دلار تنزل یافته است. در سال 90 مجددا واردات ایران از اسپانیا افزایش یافته و به میزانی معادل 529 میلیون و 557 هزار دلار رسیده است. ارزش کل واردات ایران از این کشور در سال 91 به حدود 437 میلیون و 228 هزار دلار و سپس با کاهشی شدید به میزانی معادل 243 میلیون و 960 هزار دلار در سال 92 رسیده است. در سال 93 ارزش واردات ایران از اسپانیا معادل 157 میلیون و 299 هزار دلار و در سال 94 حدود 171 میلیون و 997 هزار دلار بوده است. در یک ماهه سال 95 نیز ایران معادل 56 میلیون و 703 هزار دلار کالا از اسپانیا وارد کرده است.

ایران و اسپانیا چه کالاهایی مبادله می‌کنند؟
به گزارش اقتصادنیوز،‌ «محصولاتی از آهن یا فولاد»،‌ «زعفران در بسته‌بندی بیش از 30 گرم»، «پسته»، «انگور خشک‌کرده»، «روده، بادکنک و شکمبه حیوانات»، «آب گرم‌کن»،‌ «کف‌پوش»، «انواع میگو» و «روده‌های مصنوعی (پوشش سوسیس)» اقلام عمده صادرشده از ایران به اسپانیا در سال 94 هستند. در همین بازه زمانی اقلام عمده وارداتی ایران از این کشور عبارتند از: «اجزا و قطعات توربین‌های بخار»، «کود»،‌ «دستگاه‌های حفاری»، «شیر و وسایل همانند برای لوله و...»، «کاغذ گرافت»، «لوله از آلیاژه‌های نیکل»، «مرکب چاپ»، «کوره و تنور برای عملیات‌های معدنی»، «ابزارهای مغناطیسی» و «وسایل نقلیه موتوری با حجم سیلندر 1000 تا 1500 سی سی».

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار