حکم روزه بدون نیت

به گزارش سرویس دینی جام نیـوز، در ادامه سلسله مباحث احکام روزه ، به بیان نکاتی چند درمورد روزه   بدون نیت ازنگاه مراجع عظام می پردازد .

 

*کسی که در سفر است و پیش از ظهر به وطن خود می رسد اگر در سفر کاری که روزه را باطل می کند انجام نداده باشد نیت روزه می کند و روزه اش صحیح است . لازم به ذکر است که در سفر نمی تواند نیت روزه کند ؛ زیرا روزه در سفر حرام است.

 

*اگر مریض قبل از ظهر خوب شود و تا آن وقت  کاری که روزه را باطل می کند انجام نداده باشد لازم است از همان وقت نیت روزه کند و روزه اش  صحیح است.

 

*کسی که تصمیم روزه داشت ولی یک روز کامل را خواب ماند روزه اش صحیح است با این که در طول روز نیت نکرد . البته نماز هایی را که نخوانده باید قضا کند.  

 

*برای روزه قضا تا قبل از ظهر می تواند نیت روزه کند به شرط این که تا آن وقت کاری که روزه را باطل می کند انجام نداده باشد.    

 

*برای روزه مستحبی تا دقایقی قبل از غروب می تواند نیت روزه کند  به شرط این که تا آن وقت کاری که روزه را باطل می کند انجام نداده باشد. 

 

تدوین : حجت الاسلام والمسلمین سید جعفر ربانی

 

 

222

 

 

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار