X بستن تبلیغات
5. Fixed

کتابی در زمینه صنعت کارآمد سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر

سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر که از آن با عنوان‌های "سرمایه‌گذاری جسورانه"، "سرمایه‌گذاری کارآفرینی" و "سرمایه‌گذاری خطرپذیر" نیز نام می‎برند، عبارت است از تامین سرمایه لازم برای شرکت‌ها و کسب و کارهای نوآور و کارآفرین که مستعد جهش و رشد ارزش و ریسک فراوانی است.

 به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه (سنا)، پاداش ریسک؛ مبانی کاربردی سرمایه گذاری ریسک پذیر، به قلم محمد رستمی و محسن صیقلی، با هدف تبیین و آشنایی با صنعت کارآمد سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر و به عنوانی مرجعی برای دانشجویان، پژوهشگران، کارآفرینان، سرمایه‌گذاران، مشاوران سرمایه‌گذاری، شرکت‌های تامین سرمایه، بانک‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری، کارگزاران و مدیران دولتی و خصوصی در هشت فصل به نگارش درآمده است:

فصل نخست، "آشنایی اجمالی با سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر" مشتمل بر مرور و تاریخچه شکل‌گیری و وضعیت مناسب کشور در بهره‌برداری از سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر است و در ادامه فصل طبقه‌بندی شرکت‌های سرمایه پذیر و معرفی سرمایه‌‌گذاری ریسک پذیر و ویژگی‌ها و نیز آثار اقتصادی آن در توسعه اقتصادی و افزایش ضریب اشتغال مولد تشریح می‌شود.

فصل دوم، "مباحث کاربردی و مستندات اجرایی"، به روش‌های تنوع‌بخشی سرمایه‌گذاری، تحلیل و ارزیابی ریسک در سرمایه‌‌گذاری ریسک‌پذیر، روش‌های تعیین نسبت‌های مشارکت، مشارکت حقوقی و قراردادی، شیوه ارزیابی جامع و موشکافانه یا ممیزی طرح، ارزش‌گذاری شرکت یا طرح، طرح‌ریزی ساختار اجرایی و راه‌اندازی اولیه، نحوه مدیریت صندوق ریسک‌پذیر، شیوه‌های خروج از شرکت سرمایه‌پذیر و آشنایی با سازمان کار صندوق سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر می‌پردازد.

در فصل سوم، "حمایت‌های سازمانی از سرمایه‌گذاری در فناوری‌های جدید (نقش موسسه‌های سرمایه‌گذاری ریسک پذیر در کشورهای در حال توسعه)"، چگونگی تامین مالی طرح‎های ایجاد و توسعه فناوری داخلی، تامین مالی موسسات جدید فناوری محور و موسسات با فناوری پیشرفته، روند تغییرات سرمایه‌گذاری‌های ریسک‌پذیر، بررسی وضعیت سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر در آسیای در حال توسعه و شاخص توسعه در صنعت سرمایه‌گذاری ریسک‎پذیر موررد بررسی قرار گرفته‌اند.

فصل چهارم، "جهانی شدن صنعت سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر (نمونه‌های کشورهای تایوان و ژاپن)"، مشتمل بر جهانی شدن، ساختار حاکمیتی، پیاده‌سازی سازمانی سرمایه‎گذاری ریسک‎پذیر و نقش حکومت و قوانین و مقررات و آثار اقتصادی آن در کشورهای یاد شده است.

فصل پنجم، "زیر ساخت‌های حقوقی بازار سرمایه برای سرمایه گذاری ریسک پذیر در ایران"، به مطالعه بازار سرمایه ایران اختصاص دارد. در این فصل، به قوانین و مقررات بازار سرمایه، انواع اوراق، نحوه ثبت و عرضه سهام در بورس و فرابورس، انواع نهادهای سرمایه‌گذاری و بسترهای بازار سرمایه برای استفاده شرکت‌های سرمایه‌گذار ریسک‎پذیر از خدمات مالی و مکانیسم‌های خروج در این بازار اشاره شده است.

فصل ششم، "مدل پیشنهادی حمایت دولت از سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر و بازار سرمایه ایران"، به تشریح مدل پیشنهادی حمایت دولت از سزمایه‌گذاری ریسک‌پذیر توسط بازار سرمایه ایران پرداخته است. در این فصل، معایب و مشکلات پیش‌روی سیاست‌های فعلی و گزیده‌ای از مزایای استفاده از سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر و معایب استفاده از الگوی فعلی سرمایه‌‌گذاری ریسک‌پذیر توسط دولت تحلیل می‌شود و در پایان یک مدل حمایتی اجراشدنی توسط دولت، ارایه می‌شود.

موضوع فصل هفتم، "راهنمای توافق‌نامه اعلام شرایط سرمایه‌گذاری"، تعمق و کنکاش در زمینه توافقات میان سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر. چارچوب مذاکراتی است که به عقد قرارداد مشارکت و معامله متقابل منجر می‌شود.

فصل هشتم، "نمونه مهم‌ترین قراردادهای حقوقی سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر"، اصلی‌ترین قراردادهای مورد استفاده در این صنعت را به صورت کاملا کاربردی و برای استفاده موسسات و شرکت‌های سرمایه‌گذاری ارایه می‌دهد.

علاقه‌مندان می‌توانند پاداش ریسک؛ مبانی کاربردی سرمایه گذاری ریسک پذیر را با مراجعه به فروشگاه انتشارات بورس واقع در تهران میدان ونک، خیابان ملاصدرا، پلاک 25، تلفن: 88648192 یا از سایت بورس پاب تهیه کنند.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار