گام اساسی که مجلس دهم باید بردارد

به گزارش پارس نیوز،

رهبر معظم انقلاب، تبیین گر؛ تکمیل کننده و تحقق دهنده آرمان ها، گفتمان و راهبردی است که رهبر کبیر انقلاب و بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی –حضرت امام خمینی (ره )- آغازگر آن بودند و اکنون خلف صالح آن «مؤمن متعبد انقلابی» تفسیر کننده، شرح دهنده، نگهدارنده از تحریف و عینیت بخش نگاه آن عارف صالح و مصلح است تا او «با دلی آرام و قلبی مطمئن و روحی شاد و ضمیری امیدوار به فضل خدا از خدمت خواهران و برادران مرخص و به سوی جایگاه ابدی سفر کند» و نظاره گر رفتار امت خویش باشد. 

البته در این تبیین و تفسیر اجمال ها به تفصیل می نشیند، ابهام ها برطرف می شود، نکته های ناب و تازه ای آشکار می گردد، بسترهای تحقق ایده ها و خواسته ها فراهم شده و وجود عینی می گیرد. اگر امام امت فرمود: «مجلس در رأس امور است» جانشین شایسته او در نوبت های مختلف -دیدار با نمایندگان دوره های مجلس، پیام ها و…- به تبیین آن می پردازد، آن را پاسداری می کند و اکنون در نوبت تشکیل مجلس دهم عزمی جدی بر تحقق آن دارد. گام اول، تبیین دقیق آن است و بیان شرایط تحقق آن… 

نگاه امام خمینی (ره) نسبت به جایگاه مجلس: 

در ابتدای انقلاب و بحث انتخابات اولین دوره ریاست جمهوری و اصرار یاران انقلاب بر حضور فردی شایسته همچون شهید بهشتی به عنوان نامزد این امر، امام (ره) خطاب به آیت الله خامنه ای می فرمایند: «بروید مجلس را نگه دارید، بروید دنبال مجلس» به تعبیر رهبر معظم انقلاب: «مجلس از نظر ایشان مهمتر از دولت و قوه ی مجریه بود.» 

مجلس در راس امور 

رویکرد رهبر معظم انقلاب بر حفظ جایگاه مجلس: 

«در دولت های مختلف -هم این دولت کنونی، هم دولت قبلی، هم دولتهای قبلی؛ همه‌شان از بعد از رحلت امام؛ و در زمان امام، دولت خود بنده- اتّفاق می‌افتاد یک جاهایی، در یک تنگناهایی گیر میکردیم و الآن دولتها گیر میکنند که از اختیارات ولیّ‌فقیه استفاده میکنند؛ این هست، امّا در همانها هم بنده مکرّراً در نظر داشتم مراقبت بکنم تا آنجائی که ممکن است به مصوبه ی مجلس خدشه وارد نشود… مجلس را باید در رأس امور قرار داد. احترام مجلس، وقار مجلس، هیبت مجلس باید محفوظ باشد.» 

 منظور از در رأس امور بودن مجلس چیست؟ 

در نگاه سکاندار انقلاب یعنی: «تصمیم بگیرد و آن تصمیم اجرائی بشود شما حرکت دولت را ریل گذاری می کنید، بعد با اختیاراتی که قانون اساسی به شما داده که از جمله اش تحقیق و تفحص است که در قانون اساسی تصریح شده، می توانید تضمین کنید که این حرکت انجام بگیرد… بایستی حقتان را استیفا کنید، تحقیق کنید، تفحص کنید، مواخذه کنید که چرا نشد، چراکم شد، چرا جور دیگری شد. این یک فرصت بسیار مهمی است، این را قدر بدانید… هیچ منافاتی هم با همکاری با دولت ندارد… این همکاری به معنای گذشت از حقوق مجلس نیست». یعنی مجلس دارای طرحی کلان است، هدفگذاری کرده، مسیر را مشخص نموده، مجریان را تایید کرده است و اکنون به ارزیابی پیشرفت برنامه و رفع اشکال ها، کندی ها و یا انحراف های احتمالی می پردازد و برخورد لازم را انجام می دهد. مجلس ریل گذار است و دولت مجری است نه بیشتر. 

شرط اساسی تحقق در رأس امور بودن مجلس چیست؟ 

در نگاه هدایتگر انقلاب نظارت مجلس بر خود یکی از اموری است که به معنای واقعی کلمه می تواند این را در مجلس تامین کند و تضمین نماید: 

«مجلس بر خودش نظارت کند… مجلس اگر نظارت کرد، جلوی لغزش نماینده را گرفت و نماینده توانست این پاکیزگی و طهارت خودش را در طول این چند سال حفظ کند، آن وقت زبانش باز خواهد بود. آن وقت می تواند اگر چنانچه نقطه ی اشکالی در هرجا دید آن را بیان کند، این را باید مجلس رعایت بکند… این را حفظ بکنید.» 

در آغازین روزهای تشکیل دهمین دوره مجلس شورای اسلامی به نظر می رسد قبل از هر امری اعم از قانون گذاری یا نظارت، نمایندگان محترم مجلس دهم بایستی به نگاهی روشن و چارجوب اجرائی مشخصی در این زمینه برسند و در ابتدا برای خود مجلس ریل گذاری نمایند و با این نگاه به انجام وظایف خود بپردازند. بی تردید دلسوزان انقلاب با نگاهی کارشناسانه به یاری نمایندگان منتخب خود خواهند پرداخت و آن را مطالبه جدی و اساسی خود قرار خواهند داد.  

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار