برترین فیلم های کلاسیک تاریخ سینما [قسمت چهارم]

فیلم های بسیاری تاکنون ساخته شده که فکر می کنم هم اکنون که در سال ۲۰۱۶ هستیم کمتر کسی به گذشته بازگشته و به قدیمی ترین آن ها نگاهی بیندازد. بالاخره با وجود کیفیت و جلوه های ویژه ی خارق العاده ای که فیلم ها در حال حاظر دارند, افراد زیادی نیستند که به فیلم های سیاه و سفید قدیم دل بسته باشند.

با این حال اگر علاقه مند به فیلم دیدن باشید هیچ وقت نمی توان نام خیلی از همین فیلم های کلاسیک و سیاه و سفید را از خاطر برد. هم اکنون بازی تاک برترین فیلم های کلاسیک تاریخ سینما را در قسمت های مختلف به شما معرفی می کند که بدون شک بسیاری از آن ها را می شناسید.

همزاهان بازی تاک اخیرا با اولین و دومین  و سومین لیست از برترین فیلم های کلاسیک سینما آشنا شدند که ۳۰ فیلم برتر اصلی در آن معرفی شدند. هم اکنون ما با چهارمین لیست از این فیلم و برترین آن ها در خدمت شما هستیم که نام فیلم های محبوب زیادی در آن دیده می شود, پس در ادامه ی مطلب همراه ما باشید.

اولین فیلم این لیست در جایگاه ۳۱ برترین فیلم های کلاسیک قرار گرفته است که افراد زیادی با آن آشنا هستند و نام موجود فضایی درون آن را زیاد شنیده اند.

E.T. The Extra-Terrestrial نامی است که به این فیلم داده شده که توسط استیون اسپیلبرگ کارگردانی شده است. ای تی موجود بیگانه ای است که به همراه دوستانش برای تحقیقات به زمین آمده تا با گیاهان مختلف و رشد آن ها آشنا شود.

اما در این بین افرادی از حضور آن ها اطلاع داشتند و در جستوجوی آن ها هستند, اما پس از این که بیگانگان متوجه ی این گروه شدند به سرعت با سفینه ی خود زمین را ترک کردند.

et-extra-terrestrial

این ای تی بود مه از سفینه جا ماند و می دانست که زمین جایی برای ماندن نیست و باید زودتر آن راترک کند اما برایاین کار نیاز به سفینه داشته و غیر از این کاری نمی تواند انجام دهد.

پس از آشنایی او با یک پسر ۱۱ سالههمه چیز تغییر کرده و این پسر به همراه دوستانش سعی می کند به ای تی کمک کند تا به سیاره ی خود بازگردد و همین خود آغاز داستان تازه ای است.

این فیلم در سال ۱۹۸۲ اکران شد و در همان زمان به عنوان بیست و ششمین فیلم پرفروش تاریخ سینما انتخاب شد. E.T. The Extra-Terrestrial بهترین فیلم در سبک علمی تخیلی بوده و نسبت به رقیبان خود توانسته به موفقیت های بسیار بیشتری دست پیدا کند.

در نهایت همین ویژگی ها و موفقیت های مختلف باعث شد ای تی در لیست برترین فیلم های قدیمی و کلاسیک تاریخ سینما انتخاب شود.

حال به سراغ فیلم دیگری می رویم که هنوز هم صدایی از هیجانات بسیارش را می شنویم و هم چنان دوست داریم آن را تماشا کنیم. هر چند خیلی از قسمت های آن در جنگل و بین درختان انبوه خلاصه می شود اما در این بین شاهد تراژدی بسیار متفاوتی هستیم که یک گوریل بزرگ در راس آن قرار دارد.

King-Kong-1933-king-kong-2814496-2400-1891

همه می دانیم که هوش این حیوانات به اندازه ای هست که بتواند حتی یک انسان را تا حدی درک کند و در فیلم زیبای King Kong نیز شاهد همین ویژگی آن ها می باشیم. چیزی که توانست کاری کند پس از اکران آن در سال ۱۹۹۳ مردم بیش از حد انتظار به این فیلم علاقه و توجه نشان دهند همین داستان متفاوت و زیبای فیلم بود.

اما همه چیز در همین خلاصه نمی شود چرا که ساخت فیلمی در دنیای حیوانات همیشه سخت بوده و طراحی تک تک قسمت های نیازمند دقت و ریزبینی خاصی است.

هم چنین حیوان درون بازی نیز در آن زمان به خوبی طراحی شده که این امر باعث می شود این که کینگ کنگ به عنوان برترین فیلم های سینما شناخته شود خیلی طبیعی باشد.

بالاخره در زمان های قدیم ساختن فیلم های فانتزی به این سبک و با این ریزبینی و داستانی جالب و متفاوت زیاد نبود که این هم می تواند دلیلی بر مشهور شدن این فیلم باشد.

فیلم بعدی Double Indemnity نام گرفته است که فیلمی بسیار مبهم و با اتفاقت جالب و غیرقابل پیش بینی است که توانسته به خوبی موردتوجه مردم قرار بگیرد.

DOUBLE-INDEMNITY_IN-TEXT1520

غرامت مضاعف در سال ۱۹۴۴ به کارگردانی بیلی وایلدر ساخته شد که بازیگران مشهوری در آن هنرنمایی کرده اند و در کنار آن این فیلم جز شاخص‌ترین نمونه‌های “فیلم نوآر” به شمار می‌رود و داستان آن بر اساس جنایتی واقعی بنا شده است که در ۱۹۲۷ اتفاق افتاده بود.

در نهایت ویژگی های بسیاری که در این فیلم وجود داشت باعث شد که مورد توجه مخاطبان و هم چنین منتقدان بسیاری قرار گرفته و در نهایت به عنوان یکی از برترین فیلم های کلاسیک سینما انتخاب شود.

فیلم بعدی در سبک ماجراجویانه می باشد و این بار قرار است در آن به همراه زوجی با تجربه به مناطق مختلفی سفر کنیم و با اتفاقات بسیاری رو به رو شویم.

The African Queen به کارگردانی جان هستیون در سال ۱۹۵۱ ساخته شد که پیش از هر چیزی شخصیت اصلی فیلم جایزه ی اسکار بهترین نقش اول مرد را دریافت کرد و پس از آن نیز در جایگاه ۳۴ برترین فیلم های کلاسیک سینما قرار گرفت.

2625_1

ملکه آفریقایی درباره ی زوجی است که در سفر های مختلف خود با اتفاق های بسیاری رو به رو می شوند اما با این حال در کنار هم بودن باعث می شود به یکدیگر کمک کرده و سعی کنند تمام موانع را پشت سر بگذارند.

و اما جایگاه بعدی که به فیلم On the Waterfront داده شده است توانسته جایزه های بسیاری به دست آورد که یکی از آن ها بهترین فیلم های کلاسیک سینما است.

شخصیت اصلی فیلم تری مالوی , یک بوکسور سابق که شغل عجیب و نخاله‌ای دارد و دستورهای جانی فریندلی را اجرا می‌کند. جانی فراندلی رئیس اتحادیه کارگران بارانداز است که فردی حقه باز و نادرست می‌باشد.

زمانی که یکی از کارگران بارانداز موقعیت جانی را تهدید می‌کند, جانی باهمکاری غیرعمدی تری آن کارگر را می‌کشد. در این بین کشیش باری سعی می‌کند کارگران بندر را با صحبت علیه فساد موجود در اطراف آنها با رفتن نزد پلیس جنایی سازماندهی کند.

همین داستان اصلی فیلم کم کم آنقدر بزرگ و ماجرایی می شود که علاقه مندان به این سبک فیلم ها را به سرعت به سمت خود جذب می کند. تمامی این جوایز و ویژگی های منحصر به فرد باعث شد که هم اکنون نام این فیلم را نیز ر این لیست ببینیم.

خب و اما برای اولین بار جایگاه بعدی در این لیست به یک فیلم در سبک کمدی داده شده که خب به خوبی مورد علاقه ی مردم است و هنوز هم طرفداران فیلم های کلاسیک از دیدن آن لذت می برند.

Some Like It Hot در کنار صحنه های طنز و جالب پر از دیالوگ های رمانتیک است که این تلفیق زیبا خود باعث شده توجه بسیار از مخاطبان به آن جلب شود.

جک لمون و تونی کرتیس که دو نوازنده ی فقیر هستند به طور تصادفی شاهد تصفیه حساب گانگسترها و کشتار روز سن والتین قرار می گیرند. آن‌ها برای فرار از دست گانگسترها لباس زنانه می‌پوشند و خود را جای ۲ نوازنده ی ساکسیفون و بیس جا می زنند و در این راه هر دوی آن ها عاشق مرلین مونرو یکی از نوازندگان این گروه می شوند و رقابت جالبی بینشان شکل می گیرد.

somelikeithot_063pyxurz1

این فیلم به کارگردانی بیلی وایلدر در سال ۱۹۵۹ ساخته شد که در واقع اولین نسخه از آن یک فیلم فرانسوی بود و Some Like It Hot از روی آن با کمی تغییرات دوباره برای آمریکا ساخته شد.

با این وجود بنیاد فیلم آمریکا این فیلم را به عنوان برترین فیلم کمدی تاریخ انتخاب کرده‌است و در کنار آن در لیست برترین فیلم های کلاسیک نیز قرار گرفته است.

فیلم بعدی در جایگاه ۳۷ این لیست بلند بالا قرار گرفته است و این بار پر از راز و رمز و کارآگاه بازی است که حسابی هیجان انگیز می باشد و توجه مخاطب را به خود جلب می کند.

The Maltese Falcon فیلمی به کارگردانی جان هیوستین که در سال ۱۹۴۱ ساخته شد و توانست به عنوان برترین فیلم سینما شناخته شود. این فیلم بر اساس رمانی به همین نام نوشته ی دشیل همت ساخته شده و داستان آن در رابطه با شاهین مالت, یک کارآگاه خصوصی‌است که در پی دنبال کردن پرونده‌ای، با سه مجرم عجیب و غریب مواجه می‌شود که قصد دزدیدن مجسمه‌ای گرانقیمت را دارند.

Annex-Bogart-Humphrey-Maltese-Falcon-The_04

این فیلم جوایز بسیاری دریافت کرده و به دلیل وجود اتفاق های جالب و منحصر به فرد توانسته مورد توجه مخاطبان و منتقدین بسیاری قرار بگیرد.

فیلم بعدی با حضور هنرمندانی مشهور ساخته شده که توانستهاند جوایز بسیاری هم برای آن دریافت کنند. Notorious فیلمی دیگر به کارگردانی آلفرد هیچکاک است که در سال ۱۹۴۶ ساخته شد و موضوعی بسیار ماجرایی دارد که در کنار آن تلفیقی از اتفاق های عاشقانه و جاسوسی نیز می باشد.

همین سبک مخصوص و متفاوت فیلم باعث شده همانند دیگر آثار عالی و دوست داشتنی این کارگردانی بزرگ, این بار Notorious نیز به عنوان یکی از برترین فیلم های کلاسیک سینما انتخاب شود.

maxresdefault

این فیلم جوایز بسیاری دریافت کرد و به عنوان یکی از بهترین و شاهکار ترین فیلم هایی است که آلفرد هیچکاک تاکنون ساخته که مهم ترین ویژگی آن در زمینه ی تعلیق بازی بازیگران و هم چنین استفاده از نماها و سکانس هایی عالی و ویژه می باشد.

جایگاه بعدی این لیست به فیلم زیبا و وسترن High Noon تعلق گرفته است که مثل دیگر فیلم های این سبکی, پر از اتفاقات هیجان انگیز و نبرد های زیبا است.

نیمروز یکی از مشهور ترین فیلم های سبک وسترن در تاریخ سینما است که ویژگی های منحصر به فرد درون آن باعث شده بتواند بهعنوان برترین فیلم های کلاسیک تاریخ سینما نیز انتخاب شود.

در این فیلم کلانتر شهری را نشان می دهد که در بهترین زمان زندگی اش با تبهکاری رو به رو می شود که چند سال پیش به زندان فرستاده شده است. حالا زمان اعلام او فرا رسیده اما دوستانش قصد دارند او را نجات دهند, بنابراین قطار نیمروز که این تبهکار درون آن قرار دارد را تعقیب می کنند تا در فرصت مناسب به آن حمله کنند.

2566352

همین اتفاق به کل زندگی جدید هادلی ویل کین کلانتر شهر را تغییر داده و داستان اصلی فیلم نیمروز نیز دقیقا در همین زمان آغاز می شود. این فیلم نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم، کارگردانی و فیلمنامه بود و هم اکنون نیز هنوز هم مورد توجه افراد بسیاری قرار دارد.

در نهایت به آخرین فیلم این لیست می رسیم که در جایگاه ۴۰ از لیست اصلی برترین فیلم های کلاسیک سینما قرار گرفته و A Streetcar Named Desire نام دارد. این فیلم به کارگردانی الیا کازان در سال ۱۹۵۱ ساخته شد و به دلیل داستان جدید و متفاوتی که داشت توانست به سرعت مورد توجه و استقبال مخاطبان قرار بگیرد.

این فیلم از روی نمایشنامه‌ای به همین نام اثر تنسی ویلیامز ساخته شده و داستان آن درباره ی بلانش دی بویس می باشد که مشکلات زیادی را در زندگی متحمل شده است.

A-Streetcar-Named-Desire-1951-03-1

او برای دیدن خواهرش به خانه ی او رفته و در آن جا با همسر خواهرش استنلی آشنا می شود و این آغاز ماجرایی جدید است که برای بلانش آغاز می شود. این فیلم توانست دوازده جایزه ی اسکار دریافت کرده و به عنوان بهترین فیلم های سینمای آمریکا انتخاب شود.

خب از این که تا این قسمت از فیلم های برتر کلاسیک جهان همراه ما بودید بسیار سپاس گذاریم و در آینده نیز قصد داریم فیلم های دیگری را هم به شما معرفی کنیم.

بنابراین اگر هنوز هم به تماشا و آشنایی با فیلم های کلاسیک و سیاه و سفید زمان قدیم میلادی و افتخارات آن ها علاقه مند هستید, منتظر ما باشید تا به زودی ۱۰ فیلم برتر بعدی را نیز در اختیار شما قرار دهیم.

هم چنان با بازی تاک همراه باشید.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار