آموزش:تعمیر آسان و کالبد شکافی درایو DVD-RW) ODD)

آموزش:تعمیر آسان و کالبد شکافی درایو DVD-RW) ODD)

خرید قطعات کامپیوتر این روزها برای بسیاری از کاربران (از جمله خود ما!) کار آسانی نیست.با توجه به قیمت های تمام شده این محصولات در بازار داخلی و علاوه بر آن افزایش قیمت نسبی سخت افزار در سال جدید به نسبت گذشته،خرید قطعات جدید سخت افزاری را بسیار دشوار کرده اند.یکی از عواملی که ما مجبور به خرید یک قطعه جدید می کند،نقص فنی است.اما در برخی از موارد می توان به وسیله یک سرویس ساده،قطعه مورد نظر را بازیابی کرد.به عنوان مثال درایو ODD یا همان DVD-RW عامیانه خودمان.این محصول با قیمت های در بین 60 الی 100 هراز تومان در بازار داخلی به فروش می رسد.شاید خرید یک ODD جدید در بسیاری از موارد کار سختی نباشد،اما تا زمانی که می توان با چند ترفند ساده آن را احیا کرد،دلیلی برای صرف هزینه نیست.با ما همراه باشید.

 

درایو های ODD همگی دارای یک مکانیزم متشکل از دو قسمت مکانیکی و الکترونیکی هستند.بدین ترتیب برای تعمییرات سطحی آن،به معرفی آنها به همراه تصاویر پرداخته و شیوه های رفع عیب آنها را توضیح می دهیم.

عدم باز شدن درب

آمارهای تجربی نشان داده است که بسیاری از ODD ها تنها به دلیل نقص فنی در باز  شدن درب از کار برکنار می شوند.اما آیا تا به حال به فکر تعمیر آن افتاده اید؟

پیش از هر اقدام،کابل برق را به آن متصل کرده و به وسیله یک ابزار نوک تیز و باریک مانند سوزن درب را باز نمایید.یک حفره کوچک در جلوی درب به همین منظور وجود دارد.پس از آن،قسمت جلویی درب را از طریق کشیدن به سمت بالا،بیرون آوردید.

نکته:بدون خارج کردن قسمت جلویی درب،باز شدن دستگاه در اکثر مدل ها ممکن نیست.

پس از باز کردن پیچ های محفظه اصلی،می توانید به قطعات داخلی از جمله مین برد و برد مکانیزم دست یابی پیدا کنید.سپس کابل های روبانی (Flat Cable) ها را یکی یکی و با آرامش از سوکت ها بیرون بکشید.توجه داشته باشید که کابل های روبانی بسیار ظریف هستند.

سپس با استفاده از یک ابزار مانند پیچ گوشتی و یا گیره های باریک،ضامن های پلاستیکی را از اطراف برد خارج کنید.این ضامن ها در همه مدل ها موجود است.توجه داشته باشید که امکان وجود پیچ بر روی برد ها وجود دارد.

پس از آن می توانید به آسانی به تمامی قطعات داخلی دسترسی داشته باشید.موتور مکانیک در قسمت جلوی تمامی مدل ها قرار دارد.سپس "تسمه لاستیکی" را بیرون آورده و به فروشگاه های تامین قطعات الکترونیکی ببرید.تسمه مشابه را خریداری نکنید.شما باید تسمه ایی با یک شماره کوچکتر تهیه بفرمائید.به عبارت بهتر تسمه مورد نظر باید داخل نمونه قدیمی قرار گرفته و تنها یک شماره از آن کوچکتر باشد.تسمه مشابه و یا تنگ تر از نمونه ذکر شده،به هیچ وجه خریداری نشود.

بر روی موتور یک چرخ دنده کوچک قرار گرفته است.به وسیله پنبه و الکل،دور آن را به خوبی تمیز نمایید چرا که در بسیاری از مواقع،چرب شدن آن موجب درجا زدن تسمه می گردد.همانطور که در تصویر نیز قابل مشاهده است،این قسمت همواره در معرض گرد و غبار قرار دارد پس نسبت به تمیز کردن آن نیز اقدام نمایید.

اگر لازم دیدید،می توانید "پولی" قرار گرفته بر روی استپ را نیز تمیز نمایید.پس از تعویض تسمه درایو شما به مانند سابق فعالیت خواهد کرد.

ضعف در خواندن دیسک ها

گاها دیده شده است که پس از مدت کوتاهی،سرعت خواندن دیسک ها به مانند سابق نبوده و ضعف در کارایی آن کاملا محسوس است.برای رفع این مشکل می توانید توسط یک پنبه به آرامی سطح شفاف روی لنز را نیز تمیز نمایید.

راه حل دوم نیز بسیار آسان است.بر روی تمامی لنزها یک پتانسیومتر (مقاوت قابل تغییر) قرار دارد که جریان ورودی به سنسور اصلی را کنترل می کند.این پتانسیومتر قابل تغییر است.به وسیله یک پیچ گوشتی ریز محور،می توانید آن را زیاد کرده و شدت جریان ورودی به لنز را مقداری افزایش دهید.با این کار توان لنز مقداری بالا خواهد رفت.

نکته:در هنگام تنظیم دقت نمایید که زیاد کردن بیش از حد سبب سوختن لنز در کوتاه مدت می گردد و علاوه بر آن این کار برای دستگاه های قدیمی توصیه می گردد.

به دلیل عدم وجود دیگر قطعات درایوهای ODD در بازار،تعویض دیگر قطعات امکان نخواهد داشت.به وسیله انجام همین موارد ساده،می توانید خرید یک درایو نو را به تعویق انداخته و در مسائل اقتصادی نیز صرفه جویی نمایید.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار