X بستن تبلیغات
5. Fixed

آیت الله جنتی رئیس مجلس خبرگان رهبری شد

آیت الله جنتی به عنوان رییس مجلس خبرگان رهبری در دوره پنجم انتخاب شد.

سرویس سیاسی فردا: در نشست افتتاحیه دور پنجم مجلس خبرگان رهبری و براساس رای گیری به عمل آمده آیت الله جنتی با ۵۱ رای به عنوان رییس مجلس خبرگان رهبری در دوره پنجم انتخاب شد. 
مجلس خبرگان برای انتخاب هیات رئیسه جلسه غیر علنی برگزار کرد. آیت الله جنتی، آیت الله هاشمی شاهرودی و آیت الله امینی کاندیدای ریاست پنجمین دوره خبرگان رهبری بودند.

در این جلسه از ۸۶ رای اخذ شده آیت‌الله احمد جنتی ۵۱ رای، آیت‌الله ابراهیم امینی ۲۱ رای و آیت‌الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی ۱۳ رای کسب کردند. همچنین یک رای باطل محسوب شد.

به گزارش فارس آیت‌الله یزدی نیز در دور قبل با ۴۷ رأی رئیس مجلس خبرگان شد و  هاشمی رفسنجانی با ۲۴ رأی از ریاست مجلس خبرگان باز ماند.

با وجود اینکه در پنجمین دوره مجلس خبرگان برخی از چهره‌های شاخص حاضر در مجالس پیشین حضور نداشتند، این تغییرات آنچنان چشمگیر نبود که رویکرد کلی و جهت‌گیری مجلس خبرگان را تغییر دهد و با توجه به انتخاب مجدد عمده نمایندگان خبرگان در کشور، فضای کلی مجلس خبرگان پنجم نیز نزدیک به مجلس چهارم خواهد بود.

تفاوت اساسی مجلس چهارم و پنجم خبرگان رهبری، نبود برخی چهره‌های شاخص مجلس چهارم در مجلس پنجم است و مشخصاً آیت الله یزدی رئیس مجلس خبرگان رهبری در این دوره حضور ندارد. بدین سان، غیبت برخی چهره‌ها و مشخص رئیس مجلس چهارم در مجلس پنجم، خلأ وجود گزینه متحمل برای ریاست دوره پنجم را تقویت می کرد و از این رو از ماه ها پیش گمانه زنی درخصوص گزینه های محتمل برای کرسی ریاست خبرگان در میان رسانه ها مطرح بود. 

در این میان، در صدر این گزینه‌ها از آیت الله هاشمی رفسنجانی نام برده می شد؛ اما با توجه به آنکه عمده رأی دهندگان مجدداً انتخاب شده‌اند، احتمال اینکه هاشمی مجدداً در انتخابات داخلی خبرگان به عنوان رئیس انتخاب نشود، وجود داشت و به همین دلیل این احتمال جدی وجود دارد که هاشمی از گزینه دیگری حمایت کند. از سوی دیگر مواضع چند روز اخیر هاشمی نیز عدم کاندیداتوری وی را تقویت کرد. روزنامه آرمان در این باره نوشت: آيت‌ا... هاشمي نظري به کرسی ریاست ندارد و به آرمان گفته است كه براي رياست بر مجلس خبرگان كانديدا نخواهد شد. هاشمی گفت: «فعلا بنا ندارم خودم را براي رياست مطرح كنم. براي اينكه اولا الان در همين جا كارم بيش از ظرفيت وجودي من است و كار‌هاي زيادي داريم. درآنجا نياز نيست كه انسان رئيس باشد و همين كه در خبرگان باشم، خوب است. خبرگان كار جاري آن گونه ندارد و فعلا سالانه ۲ اجلاس دارد و معمولا هم سخنراني‌هاي پيش از دستور است و برنامه خاصي ندارد. » هاشمي با بيان اينكه « البته بعضي از كارها را دبيرخانه خبرگان در قم انجام مي‌دهد»، گفت: الحمدلله فضاي خبرگان به‌خاطر حضور بيش از ۸۴ عالم مجتهد خوب است. ولي اگر خداي نكرده زماني لازم باشد كه اقدامي شود، اگر حضور داشته باشم، خيلي با رياست فرق ندارد. البته بايد ببينيم رقابت‌هايي كه در آنجا هست، چگونه خواهد شد. بايد اعتبار مجلس خبرگان حفظ شود. هاشمي درباره فضاي مجلس خبرگان و اعضاي آن توضيح داد:«‌افراد جديدي را كه آمدند، درست نمي‌شناسم. غير از كساني را كه خودمان معين كرديم، در شهرستان‌ها عده‌اي آمدند و من خيلي با آنها آشنا نيستم. فقط اسم‌شان را مي‌دانم.

اما روزنامه خانوادگی هاشمی رفسنجانی در شماره امروز خود با تیتر «نزديكترين مشي فكري به آیت ا...هاشمي می ‌آید» از حضور آیت الله امینی برای کاندیدای خبرگان استقبال کرد. 

آیت الله جنتی رئیس مجلس خبرگان رهبری شد

سایت انتخاب نزدیک به هاشمی رفسنجانی در خصوص آیت الله امینی نوشت: «با درخواست تعداد زيادي از اعضاي جامعه مدرسين حوزه علميه قم و نظر مساعد برخي مراجع تقليد و توصيه شخصيت‌هاي برجسته انقلاب، آيت‌ا... ابراهيم اميني عصر ديروز كانديداتوري رياست مجلس خبرگان را پذيرفت. با وجود عدم موافقت قبلي آيت‌ا... اميني با كانديداتوري براي رياست مجلس خبرگان، شرايط موجود در انتخاب هيئت رئيسه خبرگان پنجم موجب شد ايشان كانديداتوري را بپذيرد. او از نزديكترين شخصيت‌ها از نظر اعتدال و مشي سياسي به آيت‌ا... هاشمي است.» 

در حالی که از روزهای گذشته برخی گمانه زنی ها و جوسازی رسانه ای خبر از کاندیدا نشدن آیت الله جنتی می دادند؛ اما خبرگزاری رسا دو روز پیش به این موضوع واکنش نشان داد و از قطعی بودن کاندیداتوری آیت الله جنتی برای ریاست مجلس خبرگان در دوره پنجم خبر داد. 

در کنار چهره های مطرح شده برای ریاست خبرگان، آیت الله هاشمی شاهرودی، امامی کاشانی و موحدی کرمانی نیز از محتمل ترین نامزدهای برای این کرسی بودند.


تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار