چگونه در پیامک‌هایمان رفتار مناسب (اتیکت) داشته باشیم؟

sms1

استفاده از سرویس پیام کوتاه بر روی تلفن‌های همراه، بهانه خوبی برای وسوسه‌ عمومی در همه دنیا است. این کار راهی ساده و سریع برای پاسخ به پیام دیگران است، بدون اینکه زمان چنددقیقه‌ای برای یک تماس صرف شود. به‌هرحال خوب است که آداب رفتاری (اتیکت) استفاده از این سرویس را در شرایط مختلف تمرین کنیم.

Text1_646

۱. صدای هشدار تلفن همراه خود را در سطح پایین تنظیم کنید. در بیشتر گوشی‌ها در تنظیمات سطح صدا، لرزش، صدای بلند، ملایم یا ترکیبی از این دو وجود دارد. عادت کنید که سطح صدای هشدار را در سطح پایین نگه‌دارید یا حتی بهتر است مواقعی از حالت بی‌صدا استفاده نمایید.

Text2_92

۲. مکان و زمان مناسب برای استفاده از پیام کوتاه را بشناسید. در مکان‌هایی که مردم از تماس با تلفن همراه اجتناب می‌کنند از پیام کوتاه استفاده کنید. اگر اختلال صدا یک مسئله است، به‌عنوان‌مثال در کتابخانه، اتاق انتظار کلینیک پزشکی، تنظیم تلفن همراه در حالت بی‌صدا و لرزش و استفاده از پیام کوتاه قابل‌قبول است.

Coffee

۳. افراد حاضر را در اولویت بالاتری نسبت به پیام کوتاه قرار دهید. درصورتی‌که با گروهی یا فردی در کافی‌شاپ در حال گفتگو هستید یا به پیاده‌روی رفته‌اید، تمرین کنید که تا زمان ترک گروه یا رستوران یا رفتن به‌جایی که تنها هستید، مانند سرویس بهداشتی، از پاسخ به پیام‌ها خودداری کنید. اگر پیام خیلی مهم بود با عذرخواهی از دیگران به آن پاسخ دهید. عدم رعایت این موارد، این پیام را منتقل می‌کند که گوشی شما از دیگران مهم‌تر است.

Text4_566

۴. از متن کوتاه و ساده استفاده کنید. پیام‌ها باید کوتاه و ساده باشند. وقتی‌که لازم است تماس بگیرید و چیزی را توضیح دهید از ارسال پیام بیش از دو صفحه اجتناب کنید. شما نمی‌خواهید برای دریافت دیگران را به انتظار زیاد مجبور کنید یا اینکه صندوق پیام آن‌ها بمباران شود.

Text5_45

۵. درباره محدودیت استفاده از کاراکتر محتاط باشید. SMS یعنی سرویس پیام کوتاه است. این یعنی برای برخی گوشی‌ها کاراکترهای محدودی در پیام‌رسانی تعریف‌شده است (به‌طور متوسط حدود ۱۶۰ کاراکتر). اگر پیامتان بیش از این باشد ممکن است پیامتان بریده‌شده تحویل داده شود یا به‌صورت دو یا بیش از دو پیام به گیرنده تحویل داده‌شود.

Text6_849

۶. به سطح دانش دیگران از کلمات اختصاری احترام بگذارید. کلمات اختصاری و مخفف سریع‌ترین روش استفاده از یک پیام کوتاه است اما از برداشت دیگران از آن مطلع باشید. اگر فکر می‌کنید ممکن است مخاطبتان آن را متوجه نشود، از آن استفاده نکنید.

sms11

۷. پیام کوتاه نباید بحث‌برانگیز باشد. پیام کوتاه در سراسر دنیا، روشی برای شکل گرفتن مکالمه کوتاه است. در این شرایط پیام نفرستید: اگر بحث باعث سرگردانی می‌شود یا موضوع مهمی مطرح است، زمان آن رسیده که با او تماس بگیرید.

Text8_781

۸. در حالتی که تعادل روانی ندارید از پیام کوتاه استفاده نکنید. آخرین احساسی که از رفتار شما در ذهن رئیستان یا دیگران شکل‌گرفته برای شما مهم است.

sms

۹. از طرح پیام‌های نامحدود استفاده نکنید. حتی اگر امروز همه پیام‌ها نامحدود باشد، کسی نیست که به دریافت پیام‌های متنی علاقه‌مند باشد. با ارسال هر پیام کوتاه مبلغی را به خودتان ضرر می‌زنید و به جیب اپراتورها می‌ریزید. ممکن است این مبالغ کم، به نظرتان بی‌ارزش باشد اما لازم است به این فکر کنید که فرستادن پیام‌هایی کوتاه مانند «تولدت مبارک» و «سال نو مبارک» از دید عموم مطلوب‌تر است و با هزینه ماهیانه پایین از این سرویس استفاده کرده‌اید. آیا عادلانه است با پرداخت مبلغی از طرح نامحدود پیامک استفاده کنید؟ آیا به سود شما است؟ اگر شک دارید به‌جای آن از تماس استفاده کنید.

چند نکته:

اگر فردی به پیام شما پاسخ نمی‌دهد، ممکن است تلفن همراه خود را خاموش کرده باشد، به علت مشغله قادر به پاسخ‌گویی نباشد یا اینکه خارج از دسترس باشد. در این موارد با ارسال متن‌های مکرر از اعلام حضور خود خودداری کنید.فراموش نکنید درباره مسائل نامربوط پیام نفرستید. این‌گونه دیگران به پاسخ‌هایی که علاقه ندارد تحریک می‌شود.همیشه به هزینه‌های پیام‌ها توجه داشته باشید. بسته به اپراتور مورداستفاده هر شخص ممکن است هزینه‌ای به پیام‌های شما افزوده شود.

wikihow

لینک کوتاه

Closeبرای امتیاز دهی به این مطلب، لطفا وارد شوید: برای ورود کلیک کنید

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار