عراقچی: روابط ایران و ژاپن در دوران تحریم‌ها هم مناسب بود

به گزارش پارس نیوز،

 «سید عباس عراقچی» که برای سخنرانی در نشست مرکز مطالعات بین‌المللی سیاست عمومی ژاپن به توکیو سفر کرده است، روز پنجشنبه در حاشیه این نشست با «سوگی یاما» معاون وزیر خارجه ژاپن دیدار و گفت و گو کرد.

وی در این ملاقات به روابط خوب دو کشور در دوران قبل از برجام و بعد از آن اشاره کرد و گفت: جای بسی خرسندی است که دو دولت حتی در زمان تحریم ها نیز توانستند کانال ها و ظرفیت های ارتباطی خود را حفظ کنند.

معاون امور حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به حساب پرداخت ویژه (SPA) در دوران تحریم اشاره کرد و اظهار داشت: این حساب که با تلاش دولت ژاپن افتتاح شد و کمک کرد تا نیازهای دارویی و پزشکی ایران در دوران مذاکرات، تامین شود، قابل تقدیر است.

عراقچی در ادامه به نقش ایران در منطقه هم اشاره و تصریح کرد که ایران چه قبل از توافق هسته ای و چه پس از آن، همواره نقش مهمی را در منطقه ایفا کرده و همچنان نیز یکی از قدرت های مهم و تصمیم گیر در مسائل منطقه ای است.

معاون وزیر امور خارجه ضمن تشکر از گشایش خط اعتباری 10 میلیارد دلاری توسط دولت ژاپن گفت: ادامه این گام مهم و بهره برداری کامل از این خط اعتباری برای مشارکت شرکت های ژاپنی در پروژه های اقتصادی ایران، نیاز به اراده مشترک دو کشور دارد.

او در پایان از «سوگی یاما» دعوت کرد تا در پاسخ به سفر دوره ‌ای معاون منطقه ای وزارت امورخارجه به ایران سفر نماید.

«سوگی یاما» معاون وزیر امور خارجه ژاپن نیز در این دیدار در سخنانی حصول توافق هسته ای و اجرایی شدن برجام را تبریک گفت و افزود: به دست آمدن این توافق، باعث شد تا تصویر ایران در منطقه به نحو مثبت و موثری تغییر کند.

او تصریح کرد که ژاپن از حصول و اجرای برنامه جامع اقدام مشترک استقبال می کند و آن را یک دستاورد تاریخی می داند. 

معاون وزیر امور خارجه ژاپن همچنین ابراز امیدواری کرد که با توجه به شرایط مطلوبی که برای ایران نه تنها در منطقه، بلکه در جامعه بین الملل پدید آمده است، این کشور همچنان به ایفای نقش موثر و مهم خود در ثبات و امنیت منطقه ادامه دهد.

او خاطرنشان کرد که کشورش هم علاقمند است تا در این راستا در مسائل مختلف منطقه با ایران همکاری داشته باشد.

«سوگی یاما» با ابراز خرسندی از روابط رو به رشد ایران و ژاپن گفت: علاقه مندیم تا ورای روابط تجاری و بازرگانی برای گسترش هر چه بیشتر روابط به ویژه روابط سیاسی و تبادل نظر در این زمینه تلاش کنیم چرا که معتقدیم ظرفیت های توسعه روابط بین ایران و ژاپن بسیار زیاد است و می توان همکاری های ارزشمندی را بین دو کشور دنبال کرد.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار