برخورد کریمانه جمهوری اسلامی و پاسخ محکم سپاه به اشتباه سربازان آمریکایی سرمشق تعامل طرفین است

به گزارش خبرگزاری فارس، علیرضا قربانی فعال سیاسی یادداشتی درباره ماجرای تفنگداران آمریکایی در خلیج فارس و برخورد کریمانه جمهوری اسلامی با آنها در اختیار خبرگزاری فارس قرار داد که در ادامه می‌آید:

«هی پسر! فکر نمی‌کنی خیلی از خانه‌ات دور شدی؟» حداقل در منطقه‌ای که ما در آن قرار داریم، احتمالاً تنها یک پاسدار مرزهای ایران می‌تواند به خودش اجازه دهد این جمله را خطاب به یک فرمانده آمریکایی بر زبان بیاورد که به حدود جمهوری اسلامی نزدیک شده است. این برداشت من از تحلیل یک کارشناس عرب در یکی از شبکه‌های تلویزیونی عربی است که درباره بازداشت یک‌روزه سربازان آمریکایی در عمق آب‌های نیلگون خلیج‌فارس توسط سلحشوران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سخن می‌گفت. او می‌گفت که سربازان آمریکایی در هیچ‌یک از دیگر کشورهای منطقه خلیج‌فارس و بسیاری از دیگر نقاط جهان برای خود حدومرزی نمی‌شناسند و آزادانه هرجا که بخواهند می‌روند و هرکاری که بخواهند می‌کنند، بدون آنکه مورد پرسش قرار گیرند یا کسی جسارت برخورد با آن‌ها را داشته باشند و این تنها حریم جمهوری اسلامی است که در همه مرزها، ازجمله در پهنه آبی آسمان بی‌انتها و دریاهای گسترده، خط قرمز پررنگی فراروی هر نیروی نظامی است که صرف‌نظر از نام و آوازه پرچمی که بر بازو دارد، بخواهد به آن نزدیک شود.

سربازان متجاوز آمریکایی که (به‌اشتباه، یا با هر هدف نامقدس دیگری) عصر روز سه‌شنبه وارد حریم آب‌های جمهوری اسلامی شده و بلافاصله با تیزبینی و هوشیاری و البته قاطعیت فرزندان دریادل میهن اسلامی، محاصره و بازداشت شدند و جرئت مقاومت به خود ندادند، باعث شدند تا یک‌بار دیگر صلابت و اقتدار مثال‌زدنی جمهوری اسلامی در حراست از مرزهای مقدسش، جلو چشم همه دنیا برجسته شود. آمریکایی‌ها پیش‌ازاین هم به هنگام نزدیک شدن دزدانه به فضای جمهوری اسلامی، در تور پدافند هوایی مقتدر کشورمان افتاده و با عذرخواهی مجبور به تغییر مسیر شده بودند، همان‌گونه که چند ماه پیش هواپیمای حامل سربازان آمریکایی که بدون اجازه قصد عبور از آسمان جمهوری اسلامی داشت، مجبور به فرود در خاک جمهوری اسلامی شده و پس از دریافت تذکر جدی سرافکنده و عذرخواه اجازه ادامه مسیر دریافت کردند. علاوه بر این‌ها ماجرای بازداشت پسرعموهای انگلیسی‌شان در آب‌های ساحلی ایران هم، دوباره در اذهان زنده شد.

سربازان آمریکایی تا چند دهه پیش و در دوران حکومت دیکتاتوری ستم‌شاهی، تحت حمایت قانون ننگین کاپیتولاسیون، با نخوت و تکبر آزاردهنده‌ای باعث تحقیر ایرانیان می‌شدند، اکنون دریافته‌اند که حتی اگر از سر اشتباه، وارد مرزهای جمهوری اسلامی شوند، باید تاوان این اشتباهشان را در بالاترین سطح بدهند، در ماجرای اخیر تماس دستپاچه و منفعلانه در عالی‌ترین سطح دیپلماتیک یعنی وزیر امور خارجه آمریکا، برای گذشت ایران از این اشتباه، موجی از سرزنش علیه مقامات کاخ سفید را در پی داشت.

وقتی به یاد بیاوریم که تجاوز آمریکایی‌ها حتی به حریم دوستان قدرتمند و مطرح‌شان در اروپا در زمان افشای جاسوسی‌های گسترده تا سطح مسئولان تراز اول، در جدی‌ترین اعتراض به یک بیانیه دیپلماتیک یا احضار سفیر ختم شد و یا سربازان آمریکایی پس از ارتکاب بدترین جنایات در حق شهروندان دیگر کشورها بدون آنکه تحت پیگرد و مجازات قرار گیرند، به خانه برمی‌گردند، ارزش کار عزت‌آفرین مرزبانان جمهوری اسلامی آشکارتر می‌شود.

برخورد کریمانه جمهوری اسلامی با اشتباه خطرناک سربازان آمریکایی و آزاد کردن آن‌ها در این ماجرا، در کنار پاسخ محکم نیروی دریایی سپاه به اقدامات تنش‌زا،تحریک‌آمیز و غیرحرفه‌ای ناوهای جنگی آمریکا در ساعات اولیه بازداشت سرنشینان مسلح دو قایق نظامی ایالات‌متحده، که به عقب‌نشینی آن‌ها انجامید می‌تواند در دیگر عرصه‌های تعامل میان طرفین این ماجرا هم سرمشق باشد.

هرچند چنین اعلام‌شده که ورود سربازان آمریکایی به مرزهای آبی جمهوری اسلامی اقدامی از سر اشتباه بوده، اما این احتمال را نباید از نظر دور داشت که چه‌بسا اهداف عامدانه دیگری چون سنجش سطح واکنش ایران هم در میان باشد. آمریکایی‌ها طی چند ماه گذشته و در آستانه اجرایی شدن توافق برجام، بارها با زیر پا گذاشتن مرزهای اخلاق و تعهد بین‌المللی، و تهدید بعضی خطوط قرمز اعلام‌شده، به برجام ناخنک‌زده‌اند و بنا به تحلیل خیلی از منتقدان، واکنش جدی دیپلماتیک و درخوری دریافت نداشته‌اند، اما عبور از خط قرمز تمامیت سرزمینی کشور در پهنه آبی خلیج‌فارس، این درس را به همراه داشت که آزمودن صبر و تحمل ایران می‌تواند هزینه‌های خاص خودش را داشته باشد. عرصه این آزمون، یک اتفاق دیپلماتیک مانند مذاکرات هسته‌ای و برجام برخاسته از آن باشد، یا حریم امنیت ملی ایران در منطقه، یا مرزهای مقدس سرزمینی جمهوری اسلامی، فرقی نمی‌کند. دنیا اکنون می‌داند که اینجا مردانی همیشه بیدار دارد.


انتهای پیام/

http://fna.ir/TZAV85

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار