X بستن تبلیغات
5. Fixed

ایتالیا؛ جنجال پوشاندن مجسمه های هنری برهنه برای روحانی +فیلم

به گزارش سرویس فرهنگی جام نیـوز، مقامات ایتالیایی در اقدامی غیر مغایر با قوانین این کشور و به رسم احترام به درخواست دولت ایران مجسمه های عریان کاخ موزه "کاپیتولاین" را پوشاندند؛ جایی که رئیس جمهور کشورمان با "ماتیو رنزی"، نخست وزیر ایتالیا، دیدار و گفتگو کرد.

این اتفاق گرچه با انتقاد گروه های مخالف دولت ایتالیا همراه شد اما بیش از آنها این رسانه های فارسی زبان وابسته به چند دولت غربی بودند که با واکنش منفی به استقبال آن رفتند.

سایت رادیو زمانه که معمولا مواضع تندتری نسبت به مسایل ایران دارد، در واکنش به این رویداد و رفتار احترام آمیز طرف ایتالیایی نوشت: حسن روحانی، رییس جمهوری ایران به ایتالیا سفر کرده است، رم مجسمه‌هایش را در جعبه‌هایی سفیدرنگ قرار داد که برهنگی آن‌ها پنهان بماند. این رسم مهمان‌نوازی نبود. تملق‌ بود.

یکی از مجسمه‌های برهنه «ونوس کاپیتولینی» بود که از مرمر ساخته شده و زنی برهنه را نشان می‌دهد با ابعادی بزرگ‌تر از ابعاد طبیعی. قدمت «ونوس کاپیتولینی» به دو هزار سال می‌رسد.

رادیو زمانه که به نظر می رسید جز اینکه دولت ایتالیا را به تملق متهم کند، تحلیل درستی از این رویداد ندارد ناچار از مطالب صفحه آزادی‌های یواشکی زنان برای گزارش خود کپی کرده و نوشت: «ایتالیا برای احترام به رییس جمهور ایران مجسمه‌های برهنه‌اش را پوشاند تا دیده نشوند، و جمهوری اسلامی ایران هم زنان سیاستمدار ایتالیایی را در داخل ایران پوشاند تا مو‌هایشان دیده نشود. این نامش احترام یک طرفه است. تمام کشورهای اروپایی باید به ارزش‌های اسلامیِ مسئولان جمهوری اسلامی احترام بگذارند ...»
 

رادیو زمانه در حالی جمهوری اسلامی را متهم به بی احترامی می کند که برهنه بودن مجمسمه ها نه جز قوانین ایتالیاست که به آن اصرار داشته باشند و نه فرهنگ عریانی در ایتالیا رواج دارد با این حال و بر خلاف ادعای رادیو زمانه و صفحه آزادی های یواشکی در ایران، عده ای از ایتالیایی ها به مخالفت با این اقدام برخواسته اند و آن را محکوم کرده اند.

به گزارش شبکه یورونیوز، این موضوع باعث جنجال در این کشور شد چرا که رهبران مخالف در ایتالیا، دولت ماتئو رنتسی را متهم کردند که با پوشاندن مجسمه ها و حذف شراب از مهمانی شام نخست وزیر، زیاده روی کرده است.


سایت بی بی سی فارسی که در مواجهه ابتدایی به این مسایل معمولا موضع محتاط تری دارد هم نوشت: دو سال پیش هم در جریان مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ مجسمه مرد برهنه‌ای در ورودی کاخ ملل ژنو به خاطر دیپلمات‌های ایرانی پوشانده شد.

این در حالی است که فرانسه از پذیرش این درخواست ایران مبنی بر سرو نشدن مشروبات الکلی خودداری کرده که به همین دلیل هیچ گونه ضیافت رسمی برای روحانی در پاریس ترتیب داده نخواهد شد.

سانسور آثار هنری برهنه در ایتالیا پیش از این هم سابقه داشته است. در سال ۱۳۸۷، سیلویو برلوسکونی، نخست‌وزیر وقت ایتالیا در یک نشست خبری که در کاخ کیجی برگزار شد، دستور داده بود که سینه‌های زن عریان نقاشی «حقیقت عریان شده در زمان» اثر جامباتیستا تیه پولو را با پارچه سفید بپوشانند.

ایتالیا در مقایسه با کشورهای غربی دارای مساله با ایران مانند فرانسه و انگلیس مواضع اصولی و متعادل تری دارد.

حسن روحانی و ماتئو رنتسی در کنار مجسمه مارکوس آئورلیوس، امپراتور روم باستان

لینک دانلود

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار