X بستن تبلیغات
5. Fixed

ادعای جنجالی حسین دهباشی در تلگرام درباره حضور روحانی در واتیکان

سایت ها و رسانه های مخالف دولت به صورت همزمان ادعای یک فعال سیاسی و هنری( حسین دهباشی) را منتشر کردند که در آن گفته شده که  روحانی زیر مجسمه فاتح ایتالیایی جنگ با سپاه ایران ایستاده است اما...

وقتی حقایق تاریخ دستمایه تسویه حساب های سیاسی قرار می گیرد

حسین دهباشی، سازنده فیلم تبلیغاتی روحانی نوشت: 

اطمینان دارم که رئیس‌جُمهورِ میهن‌دوستی چون آقای دکتر روحانی بعدا بسیار رنجیده | امّا یعنی مُشاورانِ فرهنگی و رسانه‌ای ایشان نیز سواد و حواس‌اش را نداشته‌اند؟ | که لحظه‌ای تردید کُنند | در انتخابِ بی‌سابقهء محل موزهء Capitoline شهرداریِ رُم برایِ برگزاریِ جلسهء رسمیِ روسای دو کشور و امضاء انبوهی از پیمان‌های تفاهم؟ | آنهم در سایه مجسمه و زیرِ سُم اسبِ «مارکوس آئورلیوس آنتونیوس»؟ | که ایرانیان را در عصرِ پارتیان و سلسلهء اشکانی به سختی شکست داده و مغلوبِ خود ساخته.

rohani32-53.jpg

................................................................................................................................................................................

سایت ها و رسانه های مخالف دولت به صورت همزمان ادعای  حسین دهباشی را منتشر کردند که در آن گفته شده که  روحانی زیر مجسمه فاتح ایتالیایی جنگ با سپاه ایران ایستاده است اما این ادعا بلافاصله با پاسخ محققان حوزه تاریخ مواجه شد. این پژوهشگران اسنادی از دوران جنگ امپراتور رم با ایرانیها ارائه کردند که دلالت بر این دارد که منتقدان سفر روحانی واقعیت های آن دوره تاریخ را به تحریف سپرده اند.

در همین رابطه مصطفی مسجدی آرانی، مدیر گروه مدیالوژی در تلگرام با ارائه پاره ای از مستندات تاریخ، ادعاهای دهباشی را زیر سوال برد. دهباشی قبلا به عنوان مستند ساز قبلا در ستاد روحانی فیلم انتخابات او را تهیه کرد و سمت هایی در منطقه آزاد کیش و مرکز اسناد و مشاورت برخی وزرا گرفت اما از چندی پیش انشعاب پیدا کرده و به جمع مخالفان دولت پیوسته است. 

مسجدی آرانی خطاب به دهباشی می نویسد: در نوشته شما شما حرف‌هایی است که آدمی، نمی‌تواند باور کند از نهاد یک محقق تاریخ برآمده باشد. مثلا آنجا که فرمودید مارکوس آئورلیوس آنتونیوس، «فاتح» ایران است. 

مدیر مدیالوژی تاکید می کند: جنگ روم با امپراطوری اشکانیان در عصر پارتیان، از 161 میلادی آغاز شد و  تا 166 میلادی ادامه داشت. در 3 سال ابتدای آن جنگ، پیروزی از آن ایرانیان بود و در نیمه دوم آن شش سال بود که ایران، شکست خورد ولی نه آن چنان که «فتح» شود. بلکه ارمنستان و یکی دو منطقه کوچک دیگر را از دست داد. ایران بزرگ کجا و این یکی دو منطقه؟! 

وی می افزاید: حتی پس از آن پیروزی مختصر ارتش روم بر اشکانیان هم، از کار خدا یا آه مردم مظلوم، طاعون از طریق لشگر فاتح به اروپا رفت و خانمان سوز شد. 

به گفته مسجدی آرانی، حتی همان موزه کپیتولاین رم هم در توضیحات این مجسمه نوشته که هیچ اشاره ای در منابع باستانی به اینکه این مجسمه، واقعا مجسمه آئورلیوس باشد نشده و آنچه هم که از منابع متاخر فهم می‌شود این است که این مجسمه اوست پس از آنکه در سال 176 بر ژرمن‌ها یعنی اروپاییان پیروز شده است. 

مدیر مدیالوژی برخلاف تصور دهباشی تاکید می کند: چه خوب که رئیس جمهورمان پیش مجسمه‌ای کنفرانس خبری برگزار کرده که نشان پیروزی اروپاییان بر خودشان است. پیروزی غرب بر غرب. 

او در پایان خاطر نشان می کند: درآئورلیوس، امپراطوری بود که مثل رئیس جمهور حقوق‌دان ما، به امر قضاوت و دادگاه توجه داشت و می گفت كه یك قاضی خوب بهتر از سرباز مسلح می تواند نظم جامعه را حفظ كند. مسجدی انتقادهایش به دهباشی را با این عبارت به پایان می برد: خدا عاقبت ما را به خیر گرداند.

منبع: ارسالی کاربران

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار