آثار ظلی به روایت آوازِ مهربانی

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، محمدرضا لطفی در زمان حیاتش بر روی بازسازی آثارِ قدما تاکید بسیاری داشت. لطفی به خوبی می‌دانست که برای حرکت رو به جلو باید گذشته را به خوبی شناخت و البته حفظ کرد. در زمان حیات لطفی و در سال‌هایی که بار دیگر به ایران بازگشت، در کنار گروه‌های «شیدا» گروهی با عنوان «بازسازی شیدا» تشکیل شد. این گروه در آن زمان با خوانندگی سجاد مهربانی آثاری از «ظلی» را بازسازی کرد.

اکنون که حدود دو سال از درگذشت محمدرضا لطفی می‌گذرد، شاگردان برجسته‌ی او بار دیگر گرد هم آمده‌اند تا راهِ بازسازی موسیقی قدما را به سفارش استادشان ادامه دهند. البته این‌بار در قالب گروه «همنوازان سایه بازسازی» و به سرپرستی محمدامین اکبرپور که این بار هم آوازخوانی بر عهده‌ی سجاد مهربانی است و این بار هم آثاری از «ظلی» البته در دستگاه شور و آواز بیات ترک، اجرا می‌کنند.

گروه «همنوازان سایه بازسازی» این روزها تمرین‌های خود را پشت سر نهاده تا امشب در فرهنگسرای نیاوران به اجرای برنامه بپردازد.

محمدامین اکبرپور سرپرست گروه «بازسازی مهرنوازان سایه» درباره فعالیت‌هایش در عرصه موسیقی می‌گوید: ما در گروه «همنوازان مهر» در چهار بخش فعالیت می‌کنیم. یکی از بخش‌های فعالیت ما بازسازی موسیقی دوران انقلاب و چاووش که حاصلش 6 کنسرت در دانشگاه هنر و معماری دانشگاه تهران بود. بخش دیگری از فعالیت‌هایمان یادواره بزرگان موسیقی ایرانی است که تا کنون یادواره‌هایی برای درویش‌خان، دوامی، برومند، بیکجه خوانی و محمدرضا لطفی برگزار کرده‌ایم.

وی ادامه داد: ‌بخش سوم فعالیت‌هایمان اجرای تمام پیش‌درآمدها، چهارمضراب‌ها، آوازها، ردیف‌ها و تصنیف‌های قدیمی موسیقی مناطق دزفول و شوشتر بود.

اکبرپور تاکید می‌کند: بخش چهارم فعالیت «همنوازان سایه» اجرای آثار سرپرست گروه است که در برخی دستگاه‌ها و آوازها براساس کوک‌های قدیمی موسیقی ایرانی آثاری ساخته‌ام که تا کنون هم برخی از این آثار در قالب چند آلبوم منتشر شده است.

اکبرپور که از شاگردان برجسته محمدرضا لطفی محسوب می‌شود، می‌گوید: امسال برنامه ریزی کردم تا فعالیت‌های گروه را گسترش دهم که نتیجه این امر اضافه‌ شدنِ زیرمجموعه‌ی «همنوازان سایه بازسازی» به گروه اصلی «همنوازان سایه مهر» بود.

وی ادامه می‌دهد: در زمان حیات استاد محمدرضا لطفی افتخار این را داشتم که عضو گروه «بازسازی شیدا» باشم و زیر نظر استاد لطفی دو آلبوم یادواره «رضاقلی میرزا ظلی» را در آوازهای اصفهان و دستگاه چهارگاه منتشر کردیم. پس از درگذشت استاد لطفی تصمیم گرفتیم که آن روند را ادامه دهیم.

وی ادامه می‌دهد:‌ سه نفر از نوازندگان گروه بازسازی شیدا و چهار نفر دیگر از اعضای گروه همنوازان شیدا، گرد هم آمدیم تا گروه «بازسازی مهرنوازان سایه» تشکیل شود.

اکبرپور درباره آنچه در کنسرت نیاوران اجرا می‌کنند، می‌گوید:‌ دستگاه شور و آواز بیات ترک ظلی را کار کرده‌ایم تا در کنسرت پیش‌رو اجرا کنیم. در مجموع با همان ذهنیت استاد لطفی مجموعه را چیده‌ام یعنی پیش‌درآمد از فروتن، رنگ از لطف‌علی خان مختاری و چند تصنیف از رضاقلی خان نوروزی و طاهرزاده، قطعه‌های کنسرت ماست.

وی تاکید می‌کند: کنسرت ما سه‌شنبه 6 بهمن در فرهنگسرای نیاوران ساعت 21:00 به روی صحنه می‌رود. پس از این کنسرت نیز قصد داریم همین اجرا را ضبط و منتشر کنیم.

اکبرپور درباره مشکلات برگزاری کنسرت می‌گوید:‌ همیشه برگزاری کنسرت به پشتوانه مالی نیاز دارد. ما نوازندگانی هستیم که با درآمد تدریس موسیقی روزگار می‌گذرانیم و این درآمدها آنچنان نیست که هزینه کنسرت‌های موسیقی را تامین کند. به همین دلیل به حمایت علاقه‌مندان موسیقی نیاز داریم تا بیایند و اجرا ببینند و ما را حمایت کنند.

وی ادامه داد: هر سال کنسرت‌های زیادی را در سطح شهر برگزار می‌کردیم. سالن‌هایی که در سطح شهر و در اختیار شهرداری هستند هم پول سالن را از ما می‌گیرند و هم پول اماکن را. ما هم کنسرت‌هایمان در سالن‌های کوچک است که درآمد چندانی از فروش بلیت نداریم و نمی‌توانیم هم هزینه سالن و هم هزینه اماکن را بدهیم. به همین دلیل تصمیم گرفته‌ایم که اجرایمان در فرهنگسرای نیاوران باشد.

این نوازنده تار که از نوازندگان گروه «شیدا» در زمان حیات محمدرضا لطفی بود، درباره اجراهای گروه‌های «شیدا» می‌گوید: در جریان برنامه‌های گروه‌های شیدا نیستم اما امیدوارم هر چه زودتر شاهد فعالیت دوباره این گروه‌ها باشیم.

مطالعه بسیاری بر روی آواز قدما داشته‌ام

خواننده گروه «بازسازی مهرنوازان سایه» می‌گوید: گروه بازسازی همنوازان سایه مهر پیرو همان گروه بازسازی شیدا به سرپرستی استاد تمام زنده یاد محمدرضا لطفی تشکیل شده و پیشنهاد اصلی‌اش از دوست خوبم محمد امین اکبرپور بود.

وی با اشاره به انگیزه‌های تشکیل گروه «بازسازی مهرنوازان سایه» تاکید می‌کند:‌ نیاز جامعه برای شنیدن موسیقی اصیل ایرانی به خصوص موسیقی‌ای که از سینه قدما برخواسته و امروز خیلی کم شنیده می‌شود، این گروه را تشکیل داده است.

وی ادامه می‌دهد: با توجه به مختصات صدای من، زمانی که با استاد لطفی کار می‌کردیم هم زمان کارهای چند خواننده قدیمی را بازسازی می‌کردم. استاد لطفی به من گفت که صدایم در این برهه از زمان برای خواندن آثار ظلی آماده‌تر است و تصمیم بر ای ن شد که آثار این خواننده بزرگ را بازسازی کنیم. این بار هم در این گروه همان رویه را ادامه می‌دهیم.

مهربانی می‌گوید:‌ اشعار آواز در این اجرا یکی از سعدی و یکی از فصیح‌الزمان است و اشعار تصنیف از رضا قلی خان و به روایت عبداله دوامی است. صفا و زلالی  و محبتی که در موسیقی قدما موج می‌زند و توام با درک و دلنشینی برای عامه اجتماع است، در خیلی از موسیقی های امروزی نیست.

وی ادامه می‌دهد:‌ متاسفانه در حال حاضر آثاری که ارائه می‌شوند تنها چارچوبی از موسیقی ایرانی را دارند و جای موسیقی اصیل ایرانی در میان آثار اجرا شده خالی است.

این خواننده که از شاگردان زنده‌یاد محمدرضا لطفی محسوب می‌شود، درباره بررسی و کار کردن بر روی شیوه آواز خواندنِ خوانندگان قدیمی می‌گوید:‌ روی اواز ادیب، اقبال و طاهرزاده به سختی کار کرده‌ام و در دو البوم «گشایش» و «دلکش» آثاری از اقبال و طاهرزاده را بازخوانی کرده‌ام.

مهربانی درباره دلایل دوری مردم از موسیقی ایرانی می‌گوید: در این اوضاع نابسامان زندگی امروز حوصله‌ی عموم مردم کم شده و سرعت زندگی بیشتر از گذشته است. به نظرم این زندگیِ شلوغ و سرعت زیاد زندگی به موسیقی آرام که همانا ساز و آواز ایرانی است؛ نیاز دارد.

وی ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر موسیقی ناب اجرا و پخش و ارائه نمی‌شود و همین امر مردم را به گونه‌ای از موسیقی ایرانی دور کرده است. فوت استادانی مانند محمدرضا لطفی و خلاء ایشان در عرصه موسیقی ایرانی، هم ضربه دیگری به موسیقی ماست.

مهربانی تاکید می‌کند:‌ ما به عنوان شاگردان استاد لطفی خود را ملزم به ادامه‌ی راه موسیقی ایشان می‌دانیم تا این موسیقی همچنان زنده باشد و باقی بماند.

آریا محافظ نوازنده سنتور، هوشمند عبادی نوازنده نی، سینا دانش نوازنده کمانچه، آریا لطیف‌پور نوازنده عود و سهیل اله‌دادیان نوازنده تنبک دیگر اعضای گروه هستند که جملگی از شاگردان برجسته‌ی زنده‌یاد محمدرضا لطفی محسوب می‌شوند.

کنسرت گروه «همنوازان سایه بازسازی»‌ امشب سه‌شنبه 6 بهمن 1394 در فرهنگسرای نیاوران ساعت 21:00 به روی صحنه می‌رود.

انتهای پیام/

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار