X بستن تبلیغات
5. Fixed

راه‌حل علی مطهری برای مسأله مینو خالقی

نماینده مردم تهران در مجلس نهم گفت: هنگامی که هیأت نظارت استان اصفهان انتخابات را در این حوزه انتخابیه تأیید کرده، به معنای امضا و تأیید نهایی است و امضا نکردن اعتبارنامه یکی از منتخبان، در حکم تخلف آشکار از قانون است.

به گزارش ایسنا، علی مطهری در گفت‌وگو با «ایلنا»، با اشاره به این گفتۀ پیشین خود مبنی بر احتمال استیضاح وزیر کشور به دلیل تعلل در ارسال اعتبارنامه مینو خالقی به مجلس، اظهار کرد: موضوع استیضاح وزیر کشور همچنان در حال پیگیری است و بر این اساس از طریق قانونی این مسأله را دنبال خواهیم کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس در واکنش به اظهارنظر وزیر کشور مبنی بر این‌که عدم صدور اعتبارنامه منتخب سوم اصفهان ارتباطی به مجموعه وزارت کشور نداشته، اعلام کرد: هنگامی که هیأت نظارت استان اصفهان انتخابات را در این حوزه انتخابیه تأیید کرده، به معنای امضا و تأیید نهایی است و امضا نکردن اعتبارنامه یکی از منتخبان، در حکم تخلف آشکار از قانون است.

وی اضافه کرد: در واقع درصورتی می‌توانند اعتبارنامه برگزیدگان را امضاء نکنند که انتخابات در آن حوزه انتخابیه ابطال شده‌باشد. بنابر این هنگامی که می‌گویند انتخابات در حوزه انتخابیه اصفهان به تایید هیات نظارت رسیده، به معنای امضای آن است و هنگامی که این اعتبارنامه‌ها امضا شده، وزارت کشور موظف است که آن را به مجلس ارسال کند.

مطهری با بیان این‌که "جلسه‌ای با قائم مقام وزارت کشور درخصوص استیضاح وزیر کشور و مشکل عدم ارسال اعتبارنامه مینو خالقی برگزار نشده است"، گفت: آقای امیری با بنده به‌صورت تلفنی صحبت کردند و گفتند که در وزارت کشور به‌دنبال به نتیجه رساندن این پرونده به‌شکل قانونی هستیم و حرف ما هم این است که همچنان منتظر تصمیم‌گیری از سوی وزارت کشور هستیم.

نماینده برگزیده مردم تهران در مجلس دهم ادامه داد: در مجموع، وزارت کشور در بحث برگزاری انتخابات عملکرد مثبتی داشت و به‌طور کلی ایستادگی خوبی کرد اما به نظر ما این میزان از تلاش کافی نیست.

مطهری یادآور شد: دوستان در وزارت کشور می‌گویند که ما تلاش خودمان را انجام دادیم اما نتوانستیم به نتیجه برسیم و ما هم می‌گوییم که این میزان از تلاش کافی نیست و باید اعتبارنامه این نماینده منتخب هرچه سریع‌تر صادر شود.

وی در پاسخ به این پرسش که "آیا با توجه به مهلت اندک باقی‌مانده تا پایان کار مجلس، می‌توان منتظر استیضاح وزیر کشور در این مجلس بود یا خیر"، افزود: ممکن است که امکان استیضاح وزیر کشور در همین مجلس هم فراهم شود اما اگر هم این‌گونه نشد، مشکلی نیست؛ چراکه در مجلس دهم هم می‌توان موضوع استیضاح را پیگیری کرد و در آن صورت، منتخب سوم اصفهان می‌تواند با چندماه تأخیر وارد مجلس شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس همچنین با اشاره به تکرار این اتفاق در مجلس سوم، گفت: این مسأله در گذشته نیز سابقه داشته و دوستان باید این مسأله را بررسی کنند.

وی اضافه کرد: از نظر قانونی، وضعیت این پرونده کاملاً روشن است و هیچ ابهامی در آن وجود ندارد و این‌که اعلام شده باید استفساریه صادر شود، چندان ضرورتی ندارد.

مطهری در تشریح راه‌های سه‌گانه ممکن برای رسیدگی به این پرونده، گفت: به طور کلی سه راه برای رسیدگی به این پرونده وجود دارد؛ فارغ از راه اول نخست که‌ همان استیضاح وزیر است، امکان استفسار به‌عنوان راه‌حل دوم نیز مطرح شده که به نظر بنده باتوجه به این‌که قانون در این خصوص هیچ ابهامی ندارد، ضروری نیست و راه سوم این است که رهبر انقلاب این پرونده را به هیأت حل‌اختلاف واگذار کند.

این نماینده مجلس در پایان نتیجه‌گیری کرد: شخصاً معتقدم وزارت کشور باید هرچه سریع‌تر اعتبارنامه را صادر و به مجلس ارسال کند، چراکه هیچ مشکل و ابهامی در این پرونده وجود ندارد.

انتهای پیام

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار