شهر امن تهران، میزبان جشن گل سرخ افغانستان

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، جوانان هر ملت گوهرهای نابی هستند که تاریخ و هویت آن ملت را پویا و پایدار نگه می‌دارند.  ضحاک زمان قلب و عقل جوان را رو به زوال می‌خواهد وعزم و اراده‌ی پولادین است که درفش هویت را برافراشته می‌کند.

به همت جوان افغانستانی، شب گذشته آیین اختتامیه سومین دوره جشنواره گل سرخ در فرهنگسرای خاوران شهر تهران برگزار شد. اجتماع بزرگی از مردان و زنان افغانستانی، گرد هم آمدند تا هزاران کیلومتر آن سوتر از زادگاهشان، جشن گل سرخ یا میله گل سرخ را به جای آورند.

جشن گل سرخ (میله گل سرخ) یک جشن خاص است که در مزار شریف در 40 روز اول سال و به مناسبت روییدن گل‌های سرخ اجرا می‌شود و در طول این 40 روز مردم از همه جا برای حضور در این جشن به مزار شریف می‌روند.

امسال برای سومین سال پیاپی است که به مدت سه روز، شهر امن تهران میزبان شادی و سرور افغانستانی‌های مهاجر می‌شود. سه روز  فرهنگسرای خاوران محل اجتماع افغانستانی‌ها مهاجر بود. سه روز چهره‌ها پرطراوت بود و پر از حس غرور.

در جشن گل سرخ مفهوم میهن برای مهاجران زنده می‌شود. در سه روز گذشته، اجتماع افغانستانی‌ها برای ایستادن در صف پاسپورت و کارت نبود. اجتماع سرور و شادی بود در شهر امن تهران. شهر امنی که امنیتش مدیون لشکر دلیران فاطمیون است و مدیون شهیدان افغانستانی و ایرانی در دوران هشت ساله دفاع مقدس.

آیین جشن گل سرخ در فرهنگسرای خاوران شکلی رسمی‌تر از زادگاهش گرفته است. برای سه روز، ایرانی‌ها میهمان غرفه‌های افغانستانی‌های مهاجر می شوند. غرفه هایی که پرچم افغانستان به هموطنانشان می‌فروشند، غذاهای سنتی شهرهای مختلف افغانستان، لباسهای محلی، عروسک‌های محلی و ورزش و هنر جوان افغانستانی  در پیشگاه چشمان میهمانان جشنواره گل سرخ است.

جشن گل سرخ نشانه‌های فراوانی از همزیستی انسان‌ها، صلح و دوستی، پاسداشت پدیده‌های طبیعت، شادی و سرور و آزادی ابراز عشق است که جهان امروز در آرزوی دستیابی به آن است. اینجا ایرانی هم به خود می بالد و دوست دارد بلند فریاد بزند غرور وسرورت مبارکت باشد برادر افغانستانی!

در مراسم اختتامیه این جشنواره، جوانهای موفق در حوزه های ورزشی، هنری و علمی، تجلیل شدند.

انتهای‌پیام/

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار