نقد و بررسی نسخه ی ریمستر Uncharted: Drake’s Fortune | در جستوجوی الدورادو

مقدمه

Bazitalk_Uncharted-1-_Cover

زمانی که کنسول PS3 عرضه گردید ، دری از بازی های تقریبا متفاوت به روی گیمرهای سونی باز شد . بازی هایی که برای این کنسول نسل هفتمی عرضه شدند در نوع خود عالی هستند . در این بین فرانچایزی وجود دارد که برای همه ما خاطره انگیز بوده و اساسا با انتشار آن ما شاهد پُلی بین مکانیک های جدید در بازی با یک روند خارق العاده بودیم. اولین قسمت از سری سه گانه ی Uncharted در سال ۲۰۰۷  آن عرضه شد و با گذشت کمتر از یک دهه همچنان توجه گیمرها است ، چرا که از همه لحاظ در نوع خود بی نظیر است . ناتی داگ سازنده ی این بازی است که در این سال ها عنوان های خوبی را ارائه داده و از همه جنبه می توان آنها را درخور بالاترین تحسین ها دانست .

Uncharted™_ The Nathan Drake Collection_20160405210410

 این شرکت با عرضه ی دو بازی واقعا جای خود را بهتر از قبل در میان گیمرها باز کرد . یکی سری بازی های ماجراجویی نیتن و دیگری Last of Us بود عناوینی که توسط ناتی داگ تولید می شوند از چند جنبه مورد تحسین قرار میگیرند . اولا که داستان پردازی ساخته های این شرکت واقعا عالی هستند . دوما این داستان غنی خود گاهی باعث هیجان شده و گاهی نیز باعث می شود تا اشک بریزیم و غمگین بشویم . البته این بیشتر برای Last of Us که دارای یک داستان دراماتیک بود نمود پیدا می کند. در مورد فرانچایز آنچارتد شما بیشتر با هیجان رو به رو هستید . به همانقدر که دارید یک بازی ادونچر را تجربه می کنید ، به همان اندازه از مکانیک شوتر آن لذت می برید .اما داستان پردازی در سری بازی های Uncharted واقعا عالی است و این مسئله شما با داستان  هر قسمت گیم پلی را پیش میبرید خیلی مورد تحسین است .

Uncharted™_ The Nathan Drake Collection_20160408152605

اینکه بازی بتواند گیمر را چنین میخکوب کند ، نشان دهنده ی تبحر سازنده ای همچون ناتی داگ در توسعه ی بازی است . در این سری بازی ها ما چند شخصیت را همیشه دیده ایم که در بازی نقش داشته اند. نیتن به عنوان شخصیت اصلی ، النا فیشر و سالیوان همگی دراین فرانچایز حضور داشته اند . شخصیت های ضدقهرمان نیز در هر سری متفاوت هستند و داستان تازه ای را برای رقم می زنند. خب بیش از این شما را منتظر نمیگذاریم و به نقد این بازی هیجان انگیز می پردازیم به یاد داشته باشید که این نقد بر اساس نسخه ی PS4 است.

گیم پلی و فنی ۱۰ از ۱۰

گیم پلی Drake’s Fortune یکی از چیزهایی که باعث می شود تا به سمت این بازی تحسین شده جذب شویم. معمولا در گیم پلی بازی های ادونچر شما باید دنبال چیزی بگردید ، معما حل کنید ، مبارزه کنید و راه خود را پیدا کنید . در ابتدا شما حالت سختی خود را انتخاب می کنید . این انتخاب در قوی شدن دشمان ، ارائه ی راهنمایی های کمتر و … تاثیر دارد.

Uncharted™_ The Nathan Drake Collection_20160408161934

در گیم پلی آنچارتد اولا که شما به سه سلاح مختلف کمری ، سنگین و نارنجک مجهز هستید . در ابتدا شما با یک کلت عادی بازی را پیش می برید و بعدها هر چقدر به رو به جلو می روید ، سلاح های بیشتری به شما داده می شود . زمانی که دشمنان را می کشید می توانید سلاح آنها را بردارید ، هر سلاح ظرفیت خود را داد . شما زمانی که در کنار دشمن می ایستید با زدن مثلث می توانید سلاحش را بردارید ، نام هر سلاح نیز در زیر آنها نوشته شده است . برخی از این تجهیزات رگباری هستد و برخی دیگر با یک تیر مخالفین شما را از بین میبرند . تنوع سلاح ها هم در بازی بد نیست. در مورد سلاح های کمری شما ۴ یا ۵ نوع سلاح دارید ، و همین مقدار در مورد سلاح سنگین نیز صدق میکند . شما می توانید تا ۵ نارنجک را با خود حمل کنید . برای زدن نارنجک از L1 استفاده می شود . برای نشانه گیری با سلاح ابدا L2 را پایین نگه داشته و سپس با R2 تیر می زنیم . تنها یک سلاح NPCها است که هرگز به آن دسترس نخواهید داشت و آن هم تفنگ لیزری است که با یک تیر شما را از بین می برد . ولی نسخه ی دوم تعداد سلاح های بیشتری دارد. زمانی که شما قرار است مبارزه ای را انجام دهید ، مکان وارد شده پر از سلاح است و شما باید حسابی خود را تجهیز کنید . در Drake’s Fortune سلاحی وجود دارد که خیلی کم با آن رو به رو می شوید و آن سلاح رگباری است که باید با زدن مثلث پشت آن ایستاده و دشمنان خود را از بین ببرید . این اسلحه آسیب زیادی به شما می زند و باید با شیرجه زدن از دست تیرهای آن خود را در امان نگه دارید . مبارزات تن به تن هم در بازی وجود دارد . کافی است نزدیک دشمن شده و با مشت و لگد او را از بین ببرید .

Uncharted™_ The Nathan Drake Collection_20160408162150

اما در مورد پرش به این سمت و آن سمت در جهان آنچارتد شما با چند مکانیک مختلف این کار را انجام می دهید . می توانید از این لبه به یک لبه ی دیگر پریده و راه خود را پیدا کنید ، اگر شما بتوانید بین دو لبه ی مختلف حرکت کنید حالت بدنی نیتن عوض شده و به سمت لبه ای که قرار است به سمت آن بپرید متمایل می شود . در برخی از جاها باید با شاخه درختان ، زنجیر، طناب و یا لوله مسیر خود را پیدا کنید . زنجیر و طناب به گونه ای هستند که می توانید با آنها تاب خورده و سپس بپرید . اینطور موارد بیشتر برای فواصل زیاد در بازی قرار داده شده است .علاوه بر این برخی از طناب ها در بازی صرفا جهت بالا و یا پایین رفتن هستند . برخی از جاها نیز شما باید آجرها را گرفته و به سمت بالا یا پیاین حرکت کند . در مواردی که فواصل خیلی زیاد است ، اگر به پایین پرت شوید ، میمیرید . زمانی که به شما تیر می خورد ، با توجه به سلاح ، آسیب به شما وارد می شود . اگر تصویر صفحه به سیاه و سفید تغییر کرد ، سعی کنید در یک نقطعه کاور بگیرید که تیر به شما نخورد تا دوباره به حالت اول بازگردید . تیر اندازی به دشمن نیز به چند صورت است مثلا اینکه شما می توانید از رو به رو به آنها شلیک کرده و یا از پشت موانع آنها را از بین ببرید . در مورد سیستم مخفی کاری بازی که اساس آنچارتد است ، از چند طریق انجام می شود ، یکی نشستن و پنهان شدن در پشت مثلا یک جعه و با تپه و چسبیدن به پشت دیوار . همه ی این موارد با زدن دایره در موقعت امکان پذیر است با مخفی شدن با هر کدام از این روش ها شما باید از پشت همانجایی که مخفی شدید نشانه گرفته و همه را از بین ببرید . زمانی که شما باید راهی را پیدا کنید و چند دقیقه در محیط پرسه می زنید ، بازی به شما یک راهنما می دهد . با زدن دکمه بالا می توانید ببینید که باید دقیقا به کجا رفته و چکار کنید .

Uncharted™_ The Nathan Drake Collection_20160408163650

یکی از دیگر چیزهای جالبی که در بازی وجود دارد ، همراه شدن با یکی از کاراکترهای درون بازی است . شما در این بازی با النا همراه می شوید تا در مبارزات به شما کمک کند . در برخی موارد هم سالی به کمک شما می رسد .دشمنان بازی هم بسته به محیطی که می روید متفاوتند . مثلا زمانی که در محیط آبی زیر زمین می روید تا به الدورادو نزدیک شوید ، موجوداتی هیولایی شکل را خواهید دید که خیلی هم سخت می میرند و یک تیر جوابگوی آنها نیست . برخی دیگر هم که انسان های عادی و نظامی هستند .  مکانیک رانندگی در این بازی زیاد وجود ندارد ، فقط دو بار سوار ماشین می شود و دوبار هم سوار قایق موتوری. اما یکی دیگر از اساسی ترین نکات در این گیم پلی حل کردن معماها است . این معماها زیاد سخت نیستند و می توانید به راحتی حلشان کنید. معماهای این بازی برخی اوقات بر اساس دفترچه ای هستند که همراه نیت است و مکانیک های دیگری که شما را شگفت زده می کند .

داستان بازی ۱۰ از ۱۰

این بخش از بازی را باید بالای ۱۰ بدهیم ، ولی خب نمی توان از محدوده هم خارج شد

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار