X بستن تبلیغات
5. Fixed

۲۸۵۴حلقه چاه غیرمجاز در دشت مشهد شناسایی شد

به گزارش خبرنگار مهر،  معاون دادستان عمومی و دادسرای ناحیه ۶ مشهد صبح سه شنبه در نشست خبری که در محل دادسرا ناحیه شش مشهد برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر دو هزار و ۸۴۵ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق غیر مجاز در دشت مشهد شناسایی و در خصوص ۳۰۶ چاه رای صادر شده است.

محمدبخشی محبی افزود: تعداد چاه های غیر مجاز عمیق ۱۶۵ و چاه های نیمه عمیق غیرمجاز دو هزار و ۶۸۰ حلقه چاه  در دشت مشهد است.

 معاون دادستان عمومی و دادسرای ناحیه ۶ مشهد ادامه داد: موضوع چاه های غیر مجاز در سال ۸۹ باتصویب ماده واحده ای به عنوان قانون تعیین تکلیف چاه های آب فاقد پروانه بهره برداری مطرح شد که براساس آن آیین نامه و کمیسیونی تشکیل شد.

وی با بیان اینکه موضوع آب یک بحث حیاتی در جامعه است، تاکید کرد: در همین راستا دو هفته قبل موضوع چاه های غیرمجاز آب توسط دادستان کل خراسان رضوی مطرح و به دستور العمل و بخش نامه ای منتج شد که روز گذشته به تمام دادستان های استان ابلاغ شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر وضعیت کشور با توجه به نیمه خشک بودن بسیار خاص است که در این خصوص ما باید نسبت به مدیریت بارندگی ها اقدام کنیم.

بخشی محبی با بیان اینکه در حال حاضر چاه ها به سمت عمیق تر شدن می روند، بیان کرد: دادستان خراسان رضوی به تمامی روسای حوزه های قضایی استان و دادستان ها نامه ای را در خصوص تعیین تکلیف چاه های غیرمجاز ابلاغ کردند.

وی تصریح کرد: براساس متن این ابلاغیه به تمامی مالکین چاه های عمیق نیمه عمیق غیر مجاز و فاقد پروانه در سطح استان ابلاغ شد که با توجه به افت سطح کمی و کیفی آب های زیرزمینی و رشد فزاینده برداشت های غیرمجاز در منابع آبی برابر مقررات تمامی چاه های غیرمجاز مسلوب المنفعه خواهد شد.

معاون دادستان عمومی و انقلاب ناحیه ۶ مشهد ابراز کرد: همچنین با تمامی متخلفین مطابق ماده ۴۵ قانون توزیع عادلانه آب برخورد قانونی صورت گرفته و تمامی حقوق مربوطه دربافت و خسارت های وارده به منابع آب و هزینه های مربوط به انسداد و پر نمودن چاه ها برای وزارت نیرو محفوظ خواهد بود.

وی تاکید کرد: در همین راستا ابتدا شاسایی چاه های غیر مجاز انجام شد که لیست کامل آن جمع آوری شده است.

وی با بیان اینکه وضعیت دشت ها به سه دسته آزاد، ممنوع و ممنوع بحرانی تقسیم می شود، اضافه کرد: پس از شناسایی چاه های غیر مجاز اطلاع رسانی به مالکین انجام می شود که براساس قانون آنها می توانند به شرکت آب منطقه ای مراجعه و جهت تعیین تکلیف چاه مربوطه اقدام کنند.

وی با اشاره به روند بررسی پرونده های چاه های غیر مجاز در کمیسیون اضافه کرد: در این کمیسیون سه نماینده به ترتیب از جهاد کشاورزی، اب منطقه ای خراسان رضوی و دادستانی حضور دارند که وظیفه بررسی پرونده ها را بر عهده دارند.

بخشی محبی با بیان اینکه تا زمان تعیین تکلیف چاه های غیرمجاز آنها غیرفعال می شوند، عنوان کرد: در این موضوع  امکان دارد حقوق برخی از شهروندان ضایع شود که در این خصوص می توانند به دادسراها مراجعه و مطالبه دادخواست های خود را داشته باشند.

وی بیان کرد: انتقادی که به بحث کشاورزی وجود دارد شیوه کشاورزی است چرا که کشاورزی در کشور با وجود وضعیت نیمه خشک بودن به صورت آبیاری سطحی است در حالیکه ۶۰ درصد کشاورزی در دنیا  به صورت دیم است.

وی توضیح داد: در سال ۹۴ تعداد جلسات کمیسیون بررسی چاه های غیر مجاز ۱۵۱ جلسه در ساعات غیراداری بود که در این مدت یک هزار و ۶۹۰ پرونده ثبت و  ۳۰۶ رای صادر شد که تنها پنج رای برای استفاده چاه و دریافت پروانه داده شد.

معاون دادستان عمومی و انقلاب مشهد گفت:  چاه هایی می توانند از کمیسیون رای مثبت بگیرند که ظرفیت آبی دشت پاسخگو باشد، حریم چاه ها رعایت و  آبیاری تحت فشار باشد و در نهایت قبل از سال ۸۵ حفر شده باشند.

اگر بحث آب را از مدیریت حاکمیت خارج کنیم و حاکمیت بحث نظارتی داشته باشند ممکن است نتیجه بهتری داشته باشد تا مردم نقش مطالبه گری داشته باشند.

  

 

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار