حقایقی درباره سابقه تاریخی شیعه و حکومت فاطمیون در مصر

روزنامه« المصری الیوم» منتشر کرد

حقایقی درباره سابقه تاریخی شیعه و حکومت فاطمیون در مصر

» سرویس: سياسي - سياست خارجي

روزنامه« المصری الیوم» در مقاله ای با انتقاد از عملکرد برخی از رسانه های عربی در تشدید در گیری سنی و شیعه در بین کشورهای منطقه از جمله مصر، به بیان حقایقی درباره سابقه تاریخی شیعه و حکومت فاطمیون در این کشور پرداخت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه المصری الیوم در ستون «سکوت ممنوع» خود در چهاردهمین قسمت از سلسله مقالاتی به قلم «حاتم فوده» با عنوان «فاجعه اسلامی» با تاکید بر ضرورت دقت و صداقت در نگارش کلمات، به اقدام یکی از مطبوعات مصری (الوطن) در انتشار پرونده ویژه ای در مورد درگیری سنی و شیعه و اوضاع شیعیان در مشرق عربی و اشتباه نویسنده در توصیف مذهب زیدی بعنوان مذهب سنی اشاره کرده و توضیحی در مورد شیعه بودن زیدی ها و سابقه تاریخی آنها ارائه کرده است.

نویسنده این مقاله در این راستا ادامه می دهد: در خلال روزهای گذشته شاهد استفاده نویسندگان (مصری) از الفاظ و اصطلاحاتی مثل فارسها (الفرس) و امپراطوری فارسی و تلاش ایران برای احیای آن بودیم!! در این جا می خواهم شما را به برخی واقعیت ها در این خصوص دعوت می کنم: شیعه دومین طائفه بزرگ در دین اسلام هستند. دولت فاطمی یکی از دولت های خلافت اسلامی بود که مذهب شیعه را دین رسمی خود اعلام کرد و مصر ، شمال آفریقا ،شام و منطقه حجاز تحت سیطره فاطمی ها قرار داشت.

وی تاکید می کند: «المعز لدین الله فاطمی»، جوهر الصقلی (یکی از فرماندهان فاطمیون) را همراه با ارتشی بزرگ به سوی مصر اعزام کرد که بدون مقاومت چندانی وارد مصر شدند و اقدام به عقد توافقنامه های با اعیان مصر کردند که یکی از مهمترین بندهای این توافق، حق آزادی مذهبی برای مصریها در انتخاب مذهب شان و دادن آزادی مذهبی به اقلیت های یهودی و مسیحی بود. این فاطمیون بودند که قاهره را بعنوان پایتخت کنونی مصر تاسیس کردند و مسجد الازهر را بعنوان مرکز گسترش مذهب تشیع پایه گذاری نمودند و کلمه الازهر به نسب سیده فاطمه الزهرا (س) بر می گردد.

حاتم فوده در قسمت پایانی مقاله خود می نویسد: نزدیک به دو قرن دولت فاطمیون در مصر حاکم بودند ، اما بعد از یک قرن و با بروز اختلاف و درگیری بر سر قدرت، ضعف در کالبد دولت فاطمی رسوخ کرد و با پایان یافتن دولت فاطمیون، دولت ایوبی ها توسط صلاح الدین ایوبی تاسیس شد. فاطمیون با هوشمندی فراوان و با تحریکات زیاد، مذهب مردم مصر را به مذهب شیعه تغییر دادند، اما با آمدن صلاح الدین ایوبی همه مردم مصر به مذهب سنی بازگشتند و مذهب شیعه ناپدید شد!! و این داستان ادامه دارد.

انتهای پیام

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار