وضعیت شیوع دیابت در ایران

به گزارش فرهنگ نیوز، دکتر احمد کوشا در نشست خبری هفته سلامت با بیان اینکه ۴۲۲ میلیون نفر در دنیا مبتلا به دیابت هستند، گفت: در کشور ما ۴.۵ تا ۵.۵ میلیون نفر  مبتلا به این بیماری هستند.

وی، شیوع دیابت تا سال ۹۰ در کشور را در گروه سنی ۲۵ تا ۷۰ سال ۱۱.۳۷ درصد بیان کرد و افزود: بین سال های ۸۵ تا ۹۰ شیوع دیابت ۳۵.۱ درصد افزایش داشته است و این نشان می دهد که ابتلا به دیابت در کشور در این سال ها رشدی فزاینده داشته است.

کوشا با اشاره به تغییر سبک زندگی، گفت: ممکن است در دهه های آینده حدود ۸۰۰ میلیون نفر در دنیا به دیابت مبتلا باشند.

وی با اشاره به این که ۴۶ درصد مرگ ها به دلیل سکته های قلبی، ۱۳ درصد به دلیل ابتلا به سرطان و ۱۴ درصد به دلیل حوادث ترافیکی است، افزود: ۲ درصد علت مرگ و میرها به دلیل دیابت و بیشترین علت ناتوانی ها به دلیل ابتلا به دیابت است.  

به گفته کوشا، کنترل و پیشگیری از ابتلا به دیابت یکی از اهداف ۴ گانه کنترل جهانی تا سال ۲۰۲۵ است.

وی افزود: در حال حاضر می توانیم حدود ۷۰ درصد مبتلایان به دیابت را در مراکز بهداشتی و درمانی تشخیص دهیم و ۳۰ درصد بیماران شناخته نمی شود.

کوشا با بیان اینکه طی سال های ۸۴ تا ۹۰ میزان شیوع بیماری دیابت تشخیص داده نشده از ۴۵ درصد به ۲۴.۷ درصد کاهش یافته است، افزود: در سال ۸۴ نزدیک به ۵۰ درصد افراد مبتلا به دیابت شناخته نمی شدند، اما به دلیل اقدامات خوب در حوزه سلامت این میزان به ۲۴.۷ درصد کاهش یافت.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار