یک گام نزدیک تر به انقلاب مایکروسافت: اجرای برنامه های Win32 روی موبایل

یک گام نزدیک تر به انقلاب مایکروسافت: اجرای برنامه های Win32 روی موبایل

در سال 2012 بود که با عرضه ویندوز RT مایکروسافت تلاش کرد سیستم عامل خود را بر روی دستگاه های مبتنی بر ARM هم اجرا کرده و در نتیجه حوزه نفوذ خود را بین دستگاه های دیجیتال به میزان محسوسی گسترش دهد. اما ویندوز RT یک فاجعه به تمام معنا بود و عدم وجود قابلیت پشتیبانی از برنامه های Win32 یکی از دلایلی بود که باعث شد مایکروسافت این تجربه را ادامه ندهد و آخرین دستگاه این کمپانی با سیستم عامل Windows RT یعنی سرفیس 2 در سال 2013 عرضه شد. اما حالا اسناد جدیدی منتشر شده اند که نشان می دهند مایکروسافت در حال کار بر روی نسخه Full Version از ویندوز 10 با پشتیبانی از Win32 برای اجرا بر روی چیپ های ARM است.

این اسناد که توسط حساب کاربری Walkingcat در توئیتر و از میان صفحات توضیحی MSDN منتشر شده اند علاوه بر موارد فوق به نسخه ای از ویندوز 10 قابل اجرا بر روی دستگاه های موبایل x86 نیز اشاره دارد. همان طور که در تصویر هم مشاهده می کنید در بخش اول به ویندوز 10 نسخه دسکتاپ (Home، Pro، Enterprise و Education) برای دستگاه های غیر موبایل اشاره می شود. البته همین حالا هم کاربرانی توانسته اند ویندوز RT را به گونه ای تغییر دهند که بتوان برنامه های Win32 را نیز بر روی آن اجرا کرد، با این حال خود مایکروسافت نیز قصد دارد به صورت جدی وارد این عرصه شود.

آخرین عنوان نیز "Windows 10 Mobile x86" است که  می تواند توسط پردازنده های اینتل اجرا شود. این مورد بدون شک شایعات مربوط به تلاش مایکروسافت برای عرضه سرفیس فون با پردازنده های ساخت اینتل را تقویت خواهد کرد؛ به خصوص اینکه چند هفته پیش نیز کریس کاپوسلا بدون اشاره به نام سرفیس فون عنوان کرده بود مایکروسافت قصد دارد یک تلفن هوشمند انقلابی را روانه بازار کند.

کافی است فقط تلفن هوشمندی را تصور کنید که از طراحی بسیار عالی خانواده سرفیس پروها استفاده می کند و با استفاده از نسخه موبایل ویندوز 10 می تواند برنامه های win32 را هم اجرا کند. چنین دستگاهی بدون شک تعداد برنامه های در دسترس برای پلتفرم موبایل ویندوز را به طور فوق العاده زیادی افزایش خواهد داد و اجرای برنامه های محبوب دسکتاپ روی دستگاه های موبایل کاربران بسیار زیادی را به سمت استفاده از Surface Phone تشویق خواهد کرد. به این ویژگی احتمالی، Continuum را نیز اضافه کنید و بعد به راحتی نتیجه بگیرید که سرفیس فون می تواند به راحتی طوفانی در بازار تلفن های هوشمند ایجاد کند. ضمن این که چنین انقلابی تنها دامنگیر تلفن های هوشمند نخواهد بود و بازار لپ تاپ ها، تبلت ها و حتی PC ها را نیز دستخوش تغییرات گسترده ای خواهد کرد که می تواند باعث تغییر آرایش دستگاه های دیجیتال در سال های آینده شود. 

google

facebook

insta

twitter

telegram

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار