بانوان معتکف این استفتاء را بخوانند

به گزارش سرویس دینی جام نیـوز، به مناسبت فرارسیدن ایام اعتکاف درماه رجب، پاسخ مراجع عظام تقلید به یک سوال درخصوص قضای روزه بانوان صاحب عذر را در حین اعتکاف منتشر می کند.

 

*اگر خانمي روز سوم ايام اعتکاف، حيض شود و از مسجد خارج شود بايد بعدا اين اعتکاف را قضا کند یا فقط روزه آن روز کافي است يا وظيفه اي ندارد ؟ اگر بخاطر مريضي روز سوم را بخورد چه وظيفه اي دارد ؟

 

*  آیت الله العظمی خامنه ای:‌ قضا كردن روزه و اعتكاف به خودى خود لازم نیست.

 

 *  آیت الله العظمی مکارم: اگر نذر نکرده چيزي بر او نيست و اگر نذر کرده بايد مجددا معتکف شود.

 

* آیت الله العظمی سیستانی:‌ اگر زنی که معتکف شده است بعد از‌ اتمام روز دوّم اعتکاف، حائض شود واجب است فوراً از مسجد  خارج شود و قضاء اعتکاف بر او بنا بر احتیاط واجب لازم می‌باشد، مگر آنکه در ابتدای اعتکاف شرط رجوع (شرط رها نمودن اعتکاف در اثنای آن) کرده باشد

 

* آیت الله العظمی فاضل:‌ اگر روز سوم حیض شود، اعتکاف باطل می‌شود هرچند ثواب روزهایی را که اعتکاف بوده خداوند می‌دهد ولی اعتکاف باطل می‌شود و باید فوراً مسجد را ترک کند  و چون بطلان اعتکاف اختیاری نبوده، در صورتی که از اول با نیت اعتکاف استحبابی معتکف شده باشد و نذر یا عهد با صیغه شرعی برای اعتکاف نکرده باشد، قضای آن لازم نیست.

 البته اگر کسی عمداً روز سوم اعتکاف را باطل کند هم قضا دارد و هم کفاره، اما بطلان اعتکاف در روز سوم با عذر شرعی ، قضا و کفاره ندارد.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار