٤ هواپیمای جنگی A-۲۹ آمریکا وارد افغانستان شد

به گزارش سرویس بین الملل جام نیوز، ایالات متحده آمریکا روز جمعه، ٢٥ دی، چهار فروند هواپیمای جنگی از نوع A-۲۹ را به نیروهای هوایی افغانستان تحویل داد.

بر اساس گزارش بی بی سی، این چهار هواپیما اولین بخش از مجموع ٢٨ هواپیما و هلی‌کوپتری است که قرار است آمریکا به افغانستان کمک کند.

معصوم استانکزی، سرپرست وزارت دفاع افغانستان در مراسم تحویل این هواپیماها گفت که قرار است بخش دوم و سوم این کمک‌ها در ماه‌های مارس و ژوئن در اختیار افغانستان قرار گیرد.

استانکزی تلاش برای تقویت نیروهای هوایی افغانستان را یکی از اساسی‌ترین اقدامات حکومت و وزارت دفاع این کشور عنوان کرد.

به گفته استانکزی هواپیماهای A-۲۹ قابلیت حمل ٣٦ نوع بمب و سلاح را دارند و از دقت عملیاتی بالایی برخوردارند.

سرپرست وزارت دفاع افغانستان همچنین گفت که هم‌زمان با این هواپیماها، خلبان‌ها و خدمه فنی آنها که در آمریکا آموزش دیده و دوره عملی گذرانده‌اند نیز وارد افغانستان شده‌اند.

قرار است از این هواپیماها برای پشتیبانی هوایی از عملیات علیه شورشیان مسلح در افغانستان استفاده شود.

ژنرال قدم‌شاه شهیم، رئیس ستاد ارتش افغانستان نیز در مراسم روز جمعه گفت که این هواپیماها و کادر پرواز آنها آماده شرکت در عملیات علیه شورشیان مسلح هستند.


 

شهیم همچنین با اشاره به گزارش‌های منتشرشده در مورد کشته شدن حافظ سعید، از رهبران داعش در افغانستان و پاکستان، گفت: اگر این خبر درست باشد، ضربه بزرگی بر قدرت عملیاتی این گروه در افغانستان خواهد بود.

بر اساس این گزراش، روز گذشته برخی از رسانه‌های افغانستان به نقل از حاجی غالب، ولسوال اچین در ولایت شرقی ننگرهار گفته بودند که حافظ سعید در حمله هواپیماهای بدون سرنشین کشته شده است.

تا کنون هیچ منبع دیگری این خبر را تایید نکرده است.

در ماه ژوئیه گذشته نیز خبر کشته شدن حافظ سعید منتشر شد اما اندکی بعد این خبر از سوی گروه داعش رد شد.

در همین حال عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار روز جمعه به بی‌بی‌سی گفت که در حملات هوایی ٢٤ گذشته نیروهای خارجی در ولسوالی‌های اچین، هسکه مینه و نازیان این ولایت، دست کم ٥٦ شبه‌نظامی وابسته به گروه داعش کشته شده‌اند.

104

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار