نادر مدانلو: زندانی سیاسی بودم

یکی از افرادی که بر اساس توافق مبادله زندانیان بین ایران و آمریکا آزاد شده ضمن غیرمنصفانه دانستن حکمش گفت او زندانی سیاسی بوده است.

خبرگزاری فارس: «نادر مدانلو»، یکی از هفت نفری که بر اساس مبادله زندانیان بین ایران و آمریکا از بند رها شده در مصاحبه‌ای گفته حبس او در زندان آمریکا غیرمنصفانه بوده است.

«مدانلو»، بازرگان ایرانی - آمریکایی و موسس شرکت «فاینال آنالیسیس» است که وزارت دادگستری آمریکا در ژوئن 2010 او را به تأمین سخت‌افزار و فن‌آوری ماهواره‌ای برای ایرانیان و نقض محدودیت‌های صادراتی آمریکا متهم کرد. 

او روز جمعه در مصاحبه با واشنگتن‌پست گفته هنوز فکر می‌کند که بازداشتش در زندان آمریکا منصفانه نبوده و او تقریباً پیشنهاد وزارت دادگستری آمریکا برای مبادله شدن با زندانیانی در ایران را رد کرده، چون لازمه این کار، صرفنظر از درخواست تجدید نظر در محکومیتش بوده است.

«مدانلو» به واشنگتن‌پست گفت: «اگر مرا زندانی سیاسی نمی‌دانند، پس چه هستم؟»

مدانلوی 51 ساله که دانشمند سابق سازمان «ناسا» است و در سال 1979 برای تحصیل در دانشگاه جورج واشنگتن به آمریکا رفته می‌گوید او زمانی، مطابق باور «رویای آمریکایی» زندگی کرده: بعد از ازدواج، صاحب دو فرزند شده و شرکتی با صدها میلیون دلار سرمایه را اداره می‌کرده است.

بعداً دادستان‌های فدرال او را به ایفای نقش در قراردادی در اوایل سال 2000 مابین ایران و روسیه برای راه‌اندازی ماهواره در ایران متهم کردند. «نادر مدانلو» به نادیده گرفتن قوانین تحریمی واشنگتن و تحمل هشت سال حبس محکوم شد. 

این بازرگان ایرانی - آمریکایی که معتقد است مرتکب هیچ جرمی نشده منتقد رویه‌های قضایی برای دادرسی پرونده‌ها در آمریکا است.

«مدانلو» می‌گوید که او درخواست تجدید نظر در حکمش را بازپس گرفته است تا آزاد شود.

وی می افزاید اولین واکنشش به پیشنهاد وزارت دادگستری آمریکا برای مبادله، رد آن بوده، اما بعد از مکالمات احساسی با خواهر و همسرش نظرش را تغییر داده است. 

او گفت: «می‌توانستم شانسم را امتحان کنم اما تأثیری که بر زندگی همسر، خواهر و فرزندان من می‌گذاشت چیزی نبود که بخواهم بر سر آن معامله کنم.»

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار