X بستن تبلیغات
5. Fixed

سازمان محیط زیست: «پنهان‌کاری در مرگ هیرکان» مسئله را متفاوت کرد

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ فرهاد دبیری با اشاره به مصوبه آخرین جلسه شورای عالی محیط زیست در سال گذشته اظهار کرد: در جلسه 25 اسفندماه سال 1395 شورای عالی محیط زیست مقرر شد، 6 منطقه از محدوده‌های ارزشمند کشور به عنوان منطقه حفاظت شده ثبت شوند.

وی با بیان اینکه این مصوبه پس از حدود یک سال تلاش و رایزنی سازمان حفاظت محیط زیست و پس از اخذ موافقت وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت اخذ شد، تصریح کرد: مناطق الموت و طارم سفلی در استان قزوین، یخاب در استان اصفهان، دره باغ در استان فارس، شیرستان در استان چهارمحال و بختیاری پنج منطقه‌ای بودند که به جمع مناطق حفاظت شده اضافه شدند.

معاونت طبیعی سازمان محیط زیست ادامه داد: همچنین محدوده امن و پناهگاه حیات وحش موته به عنوان ششمین منطقه و تحت قالب پارک ملی موته شناسایی و معرفی شد.

دبیری همچنین به تصویب قانون حفاظت، احیاء و مدیریت تالابهای کشور در تاریخ چهارم اردیبهشت ماه سال جاری اشاره کرد و گفت: در ماده یک این قانون ارزشمند، تخریب و آلودگی غیر قابل جبران در تالابها ممنوع اعلام و تشخیص تخریب و آلودگی تالابها نیز از جمله وظایف و تکالیف سازمان حفاظت محیط زیست برشمرده شده است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین بر اساس این قانون سازمان حفاظت محیط زیست مکلف به سنجش و اعلام نیاز آبی تالابهای کشور به وزارت نیرو و وزارت نیرو نیز مکلف به تامین و تخصیص این نیاز آبی بر اساس برنامه‌ای مدون شده است.

معاونت طبیعی سازمان محیط زیست با اشاره به مجازات اشخاص حقیقی و حقوقی که اقدام به تخریب و آلودگی در تالابها می‌کنند، توضیح داد: این افراد، به میزان سه تا پنج برابر خسارت وارد شده به تالاب، جریمه می‌شوند.

آخرین جزئیات از رهاسازی و مرگ هیرکان

دبیری در رابطه با مرگ هیرکان ماده پلنگ رها شده در پارک ملی گلستان و حواشی مربوط به این موضوع تصریح کرد: رهاسازی این گونه اقدام درستی بوده و مرگ یک گونه در طبیعت در حوزه محیط زیست و حیات وحش امری طبیعی تلقی می‌شود.

وی ادامه داد: آنچه موضوع را متفاوت می‌کند، پنهان‌کاری است که در این موضوع رخ داده است.

معاون طبیعی سازمان محیط زیست با اشاره به عزم جدی سازمان حفاظت محیط زیست برای برخورد قاطع با متخلفان در این موضوع و جلوگیری از تکرار اتفاق مشابه اظهار کرد: در حال حاضر دو روز است که تیم بازرسی سازمان در استان گلستان مشغول بازجویی از افراد مختلف و ثبت اظهارات برای کشف واقعیت ماجرا هستند.

دبیری ضمن اعلام دستور خود برای برخورد قاطع با متخلفان خاطرنشان کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان باید بلافاصله پس از اطلاع از مرگ هیرکان، موضوع را به سازمان حفاظت محیط زیست گزارش می‌داد اما این گزارش با تاخیر ارسال شد و از این رو قطعا باید با فرد یا افرادی که در ارائه گزارش خلاف واقع یا تاخیر در ارائه گزارش نقش داشته‌اند، برخورد شود.

وی اشاره‌ای به سابقه نگهداری دو قلاده پلنگ در گلستان داشت و یادآور شد: پس از دو سال نگهداری از این دو قلاده در اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان، به رغم نظرات مخالف و موافق، جمع‌بندی بر رهاسازی این گونه‌ها در پارک ملی گلستان به دلیل عدم خو گرفتن آنها به انسان و محیط انسانی گرفته شد.

معاون طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: اگرچه پارک ملی گلستان تعداد متخلفان کمتری دارد و از این رو محیطی امن برای توله پلنگها به شمار می‌رفت اما خطر اصلی، رقبای قوی این گونه‌ها یعنی پلنگهای نر پارک ملی گلستان و ترس از نزدیک شدن هیرکان به قلمرو پلنگهای نر و تلف شدن توسط گونه قوی‌تر بود که به احتمال زیاد علت اصلی مرگ نیز همین موضوع بوده است.

دبیری، ترس بی‌مورد اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان گلستان از سرزنش مخالفان رهاسازی را عامل تاخیر و گزارش خلاف واقع دانست و افزود: نباید این پنهان‌کاری صورت می‌گرفت.

وی از مراحل پایانی تدوین و آماده‌سازی ضوابط فعالیتهای معدنی در کارگروه مشترک میان سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد و گفت: پس از تصویب این ضوابط در کارگروه، آئین نامه تدوین شده برای تصویب در دستور کار هیئت وزیران قرار می‌گیرد.

معاون طبیعی سازمان محیط زیست ضمن تاکید بر اینکه پس از تصویب این آئین نامه، فعالیت معادن در مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست ضابطه مند خواهد شد، تصریح کرد: اگر فردی که مجوز فعالیت معدن دارد، آن را به فرد دیگری واگذار کند تخلف محسوب می‌شود و می‌توان پرونده فرد اول را باطل کرد و یا اگر بیشتر از تناژ تعیین شده برداشت صورت گیرد، تخلف کرده است.

دبیری همچنین اشاره‌ای به بررسی اصلاح قانون معدن در هیئت دولت داشت و افزود: پس از اتمام بحث و بررسیها پیرامون اصلاح قانون معادن، موضوع به مجلس ارائه خواهد شد.

وی همچنین از بر گزاری چند جلسه ویژه بررسی و ساماندهی فعالیت معادن شن و ماسه اطراف تهران میان سازمان حفاظت محیط زیست و دستگاههای مرتبط خبر داد.

معاون طبیعی سازمان محیط زیست اشاره‌ای هم به برنامه ششم توسعه داشت و خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت حفاظت از محیط زیست در برنامه ششم توسعه، ماده 38 این برنامه که دارای 23 بند است اختصاصاً به محیط زیست پرداخته شده است همچنین در 10 ماده دیگر هم مقوله محیط زیست مورد توجه قرار گرفته است.

دبیری اظهار کرد: به عنوان مثال در ماده 31 تولید و مصرف محصولات تراریخته ممنوع اعلام شده و در ماده 30 به جز بند ف آن به محیط زیست و حفاظت از جنگلها پرداخته شده است.

انتهای پیام/

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار